Jak czyścić zastawę z porcelany? Trzymaj się tych zasad, a piękne filiżanki przetrwają lata

Jak czyścić zastawę z porcelany? Jeśli posiadasz w domu taki komplet, może to stanowić problem, bowiem porcelana to dość kruche tworzywo. Warto wiedzieć, jak się nią odpowiednio zajmować. Zbliżają się Święta, więc wiele osób będzie chciało mieć jak najpiękniejszą zastawę stołową. Sprawdź, jak się nią zająć.

Porcelana potrafi być dość krucha. Warto więc wiedzieć, jak się nią odpowiednio zaopiekować. Przedstawiamy sposoby dzięki którym twoja zastawa z pewnością nie ucierpi.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy to będą najdroższe święta od lat? Pytamy ekspertki

Jak czyścić zastawę z porcelany? Najpierw zmieć z niej kurz

Porcelanowa zastawa to nie jest komplet, którego używa się podczas codziennych obiadów. Z powodu raczej rzadszego użytkowania na pewno zebrał się już na niej kurz. Warto w pierwszej kolejności zająć się właśnie nim. Jeśli chcesz oczyścić porcelanę z kurzu, nie używaj żadnych twardych materiałów. Idealnie nada się miękka szmatka lub miotełka. Nie używaj do tego wody, raczej strzep zanieczyszczenia. Dzięki temu porcelana będzie oczyszczona z kurzu i gotowa do dalszego mycia. Warto przeprowadzać ten zabieg co jakiś czas w ciągu roku. Wtedy porcelana będzie naprawdę dobrze przechowywana. 

Czyszczenie zastawy z porcelany. Uważaj na silne detergenty

Jeśli porcelana została już oczyszczona z kurzu, pora dokładnie ją umyć. Na początku, sprawdź, czy twoja zastawa posiada oznaczenia, które mówią o tym, czy można ją wstawić do zmywarki. Jeśli takie ma, sprawa jest banalna. Wystarczy włożyć komplet do urządzenia i ustawić odpowiedni program. Jednak rzadko porcelana będzie nadawać się do tego, aby można ją było umyć w ten sposób. Wykorzystaj niezawodny sposób. Weź dużą miskę lub miednicę i nalej do niej letniej wody. Możesz dodać trochę z soku z cytryny w celach odkażających oraz zapachowych. Nie używaj jednak silnych detergentów. Mogą one zaszkodzić wzorom namalowanym na porcelanie. Jeśli na filiżankach lub dzbanku na herbatę został osad po napoju, możesz zastosować sodę oczyszczoną

Więcej o: