Koniec jesieni i zima to trudny czas dla zwierząt zamieszkujących lasy. Wiele gatunków zapada wówczas w sen zimowy, aby przetrwać mroźne miesiące. Które ze zwierząt w niego zapadają?
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Zanim przejdziemy do tego, które zwierzęta zapadają w sen zimowy, warto wiedzieć, czym on jest. Jak wyjaśniają Lasy Państwowe, "sen zimowy to fizjologiczny stan odrętwienia organizmu, objawia się on spowolnieniem procesów życiowych". O tym, że w sen zimowy zapadają niedźwiedzie, wie większość osób. A co z innymi drapieżnymi ssakami? Okazuje się, że w ten sposób próbują przetrwać zimę także borsuki. Zanim jednak udadzą się na spoczynek, gromadzą spore zapasy tłuszczu i moszczą swoje nory. Zgromadzony przez borsuki tłuszcz w czasie zimy ubywa, pod koniec snu tracą nawet siedem kilogramów. W sen zimowy zapadają również jenoty, te śpią tylko od grudnia do lutego.
Nietoperze w okresie zimowym zapadają w hibernację. W tym czasie ich procesy fizjologiczne zwalniają, spada temperatura ich ciała i ilość oddechów. Oprócz nietoperzy w hibernację zapadają także, świstaki i popielice. W sen zimowy zapadają również jeże. Ważne jest, aby nie budzić tych zwierząt, ponieważ każde wybudzenie może prowadzić do wyczerpania się zapasów jeszcze przed końcem zimy.
Wiele gryzoni zapada w sen zimowy, jednak nie wszystkie. Zimą po drzewach hasają wiewiórki, które zgromadziły zapasy na zimę. Także norniki, darniówka i mysz możemy spotkać zimą, spacerując po lasach. Wiele osób zastanawia się, czy w sen zimowy zapadają krety. Okazuje się, że one również są aktywne zimą. W sen zimowy nie zapadają również większe zwierzęta takie jak zające, lisy czy dziki.