Tiktoker pokazał trik z cebulą. Ten banalny sposób na zawsze rozwiąże problem w kuchni

Siekanie warzyw to jedna z bardziej żmudnych czynności w trakcie gotowania. Szczególnie cebula może przysporzyć wiele problemów. Użytkownik TikToka znalazł patent na pokrojenie jej w taki sposób, żeby zaoszczędzić sobie czasu i łez.

Cebula ma bardzo intensywny smak i zapach, który nie każdemu może przypaść do gustu. W niektórych daniach jest ona jednak istotnym składnikiem, dlatego przygotowanie jej może okazać się konieczne. Krojenie cebuli jest dla wielu nieprzyjemnym zadaniem z powodu łzawiących oczu. Ten problem może spotkać nawet najlepszych kucharzy. Zamiast zatykać nos czy wstrzymywać oddech, lepiej skorzystać z prostego sposobu, który odkrył pewien TikToker. Wyjaśniamy, jak szybko posiekać cebulę według jego instrukcji. 

Zobacz wideo Te produkty kroisz codziennie. Dzięki naszym trikom ułatwisz sobie życie

Zainteresował cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na buzz.gazeta.pl

Dlaczego płaczemy podczas krojenia cebuli? Znamy powód 

Łzawienie oczu przy krojeniu cebuli może przeszkodzić w przygotowaniu ulubionego dania. Płaczu nie wywołuje jednak samo warzywo. Po obraniu i przekrojeniu cebuli zaczyna wyciekać sok, z którego wydziela się niewidoczny gaz. Jego ostry zapach może podrażnić nozdrza i oczy, co powoduje łzawienie. 

W jaki sposób pokroić szybko cebulę? Sprawdź ten prosty trik

Użytkownik TikToka o nicku "epluche_tout" zamieścił na swoim profilu film, na którym zaprezentował zaskakująco łatwy sposób na krojenie cebuli. W zaledwie 8 sekund udało mu się posiekać już połowę warzywa. Do tego triku potrzeba jedynie widelca i obieraczki. 

Po obraniu cebuli należy wbić w nią widelec i przytrzymać przy desce. Następnie wystarczy szybko ciąć warzywo obieraczką w taki sposób, aby powstały cienkie plastry. Jeśli cebula jest duża, dodatkowym ułatwieniem może okazać się wcześniejsze przekrojenie jej na pół, co pomoże w przytrzymaniu jej nieruchomo widelcem. Ten prosty trik pozwala zaoszczędzić czas i sprawi, że oczy nie zaczną łzawić w trakcie.

Jak posiekać cebulę, żeby oczy nie łzawiły? Wypróbuj inne sposoby

Jeśli oczy okażą się bardzo wrażliwe na intensywną woń cebuli, warto sięgnąć po inne sprawdzone sposoby. Jednym z nich jest otwarcie okna na oścież lub włączenie okapu. W ten sposób przewietrzysz pomieszczenie, a ostry zapach szybciej się ulotni. Możesz też założyć okulary na czas krojenia warzywa. Skutecznym sposobem na osłabienie zapachu jest także włożenie warzywa do lodówki na 30 minut przed gotowaniem. Do krojenia należy użyć także schłodzonego noża. 

Więcej o: