Epipremnum złociste to jedna z najpopularniejszych ozdobnych roślin pnących. To nie tylko egzotyczna dekoracja, lecz także świetny oczyszczacz powietrza. Niepozorne pnącza z powodzeniem mogą zastąpić drogie urządzenia. Sprawdź, jak dbać o epipremnum złociste i jak je rozmnażać.
Więcej porad dotyczących roślin doniczkowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Epipremnum złociste w naturze występuje na wyspie Moorea we wschodniej części Polinezji. To wiecznie zielone pnącze potrafi osiągnąć imponującą długość sięgającą nawet kilku metrów. Na całym świecie jest uprawiane jako roślina ozdobna. W warunkach domowych nie kwitnie, ale rośnie w zaskakującym tempie. Jest też wyjątkowo proste w uprawie. Lubi miejsca jasne, o świetle rozproszonym, ale poradzi sobie również w lekko zacienionym pomieszczeniu. Ważne, by doniczki nie wystawiać na bezpośrednie słońce. Odpowiedni będzie wschodni lub północny. Nie potrzebuje dużej doniczki, wymaga jednak miejsca na rozrost pnączy. Najważniejsze jest jednak podlewanie. Epipremnum złociste należy podlewać regularnie niewielką ilością wody – tak, by podłoże było stale lekko wilgotne. O przelaniu świadczą żółknące i opadające liście. Te warto regularnie przemywać wilgotną ściereczką. Od czasu do czasu możesz je zraszać. Wiosną, latem i jesienią do wody dodawaj nawóz do roślin o ozdobnych liściach.
Łatwość uprawy i szybki wzrost to nie jedyne zalety epipremnum złocistego. Roślina doskonale oczyszcza powietrze z formaldehydu, benzenu, a także tlenku węgla, ksylenu, oktanu, toluenu, trójchloroetylenu i związków metylowych. Z właściwości epipremnum skorzystali Francuzi, którzy opracowali nową odmianę tej rośliny. Neo P1 działa jak 30 oczyszczaczy powietrza, pomagając pozbywać się również pyłu zawieszonego. Niestety, kosztuje... 179 dolarów.
Regularne przycinanie epipremnum pozwoli okiełznać rosnącą w błyskawicznym tempie roślinę. To również sposób na zagęszczenie i rozmnożenie pnączy. Wystarczy uciąć pęd o długości ok. 15 centymetrów, tnąc jak najbliżej brązowego korzenia powietrznego. Po przycięciu odczekaj chwilę, a następnie włóż sadzonkę do naczynia z wodą lub bezpośrednio do podłoża, pamiętając o podlewaniu. Po około 3-4 tygodniach powinny pojawić się korzenie.