Zamiast oczyszczacza powietrza, postaw na parapecie epipremnum złociste. Nie pożałujesz

Oczyszczacze powietrza cieszą się coraz większą popularnością. Pozwalają pozbyć się szkodliwych i toksycznych związków, niestety, są też drogie. Istnieje jednak proste rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić i jednocześnie ozdobić dom. Wystarczy postawić na parapecie... epipremnum złociste.

Epipremnum złociste to jedna z najpopularniejszych ozdobnych roślin pnących. To nie tylko egzotyczna dekoracja, lecz także świetny oczyszczacz powietrza. Niepozorne pnącza z powodzeniem mogą zastąpić drogie urządzenia. Sprawdź, jak dbać o epipremnum złociste i jak je rozmnażać.

Więcej porad dotyczących roślin doniczkowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Postaw doniczkę z epipremnum na parapecie. Zadziała jak drogie oczyszczacze powietrza

Epipremnum złociste w naturze występuje na wyspie Moorea we wschodniej części Polinezji. To wiecznie zielone pnącze potrafi osiągnąć imponującą długość sięgającą nawet kilku metrów. Na całym świecie jest uprawiane jako roślina ozdobna. W warunkach domowych nie kwitnie, ale rośnie w zaskakującym tempie. Jest też wyjątkowo proste w uprawie. Lubi miejsca jasne, o świetle rozproszonym, ale poradzi sobie również w lekko zacienionym pomieszczeniu. Ważne, by doniczki nie wystawiać na bezpośrednie słońce. Odpowiedni będzie wschodni lub północny. Nie potrzebuje dużej doniczki, wymaga jednak miejsca na rozrost pnączy. Najważniejsze jest jednak podlewanie. Epipremnum złociste należy podlewać regularnie niewielką ilością wody – tak, by podłoże było stale lekko wilgotne. O przelaniu świadczą żółknące i opadające liście. Te warto regularnie przemywać wilgotną ściereczką. Od czasu do czasu możesz je zraszać. Wiosną, latem i jesienią do wody dodawaj nawóz do roślin o ozdobnych liściach.

Epipremnum złociste – roślina oczyszczająca powietrze

Łatwość uprawy i szybki wzrost to nie jedyne zalety epipremnum złocistego. Roślina doskonale oczyszcza powietrze z formaldehydu, benzenu, a także tlenku węgla, ksylenu, oktanu, toluenu, trójchloroetylenu i związków metylowych. Z właściwości epipremnum skorzystali Francuzi, którzy opracowali nową odmianę tej rośliny. Neo P1 działa jak 30 oczyszczaczy powietrza, pomagając pozbywać się również pyłu zawieszonego. Niestety, kosztuje... 179 dolarów.

Jak rozmnażać epipremnum? To dobry sposób na zagęszczenie rośliny

Regularne przycinanie epipremnum pozwoli okiełznać rosnącą w błyskawicznym tempie roślinę. To również sposób na zagęszczenie i rozmnożenie pnączy. Wystarczy uciąć pęd o długości ok. 15 centymetrów, tnąc jak najbliżej brązowego korzenia powietrznego. Po przycięciu odczekaj chwilę, a następnie włóż sadzonkę do naczynia z wodą lub bezpośrednio do podłoża, pamiętając o podlewaniu. Po około 3-4 tygodniach powinny pojawić się korzenie.

Więcej o: