Jak wyczyścić mikrofalówkę? Wykorzystaj te triki, a kuchenka będzie jak nowa

Regularność w czyszczeniu mikrofali jest bardzo ważna. Nikt nie lubi męczyć się z zaschniętymi plamami, a samo urządzenie ze względu na swój niewielki rozmiar łatwo pochłania zapachy, więc warto odświeżać jej wnętrze.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kuchenka mikrofalowa w wielu domach stała się alternatywą dla piekarnika. Nic dziwnego, gdyż jej działanie sprawia, że możemy w błyskawiczny sposób przyrządzić jakieś danie, lub odgrzać sobie obiad. Jednak tak jak w przypadku piekarnika, urządzenie to wymaga częstej konserwacji.

Jak utrzymać czystość w mikrofali?

W trakcie korzystania z kuchenki mikrofalowej często popełniamy kilka podstawowych błędów. Przede wszystkim, gdy podgrzewamy jedzenie, połóżmy je na oddzielnym talerzu, zamiast bezpośrednio na talerz zamontowany w mikrofali. Dzięki temu, w razie czego gdy coś nam wykipi, kuchenka nie ucierpi na tym bezpośrednio. W przypadku zup warto je czymś przykryć na czas podgrzewania, gdyż przez wysoką temperaturę potrafi ochlapać ściany urządzenia.

Kuchenkę mikrofalową powinniśmy przecierać po każdym jej użyciu, ponieważ oszczędzi nam to wtedy wiele czasu. Jednak w przypadku jej dłuższego zaniedbania, zamiast kupować specjalne detergenty, możemy użyć kilka domowych produktów.

Chyba każdy posiada w domu ocet. Roztwór z tego produktu świetnie sprawdzi się w wyczyszczeniu mikrofali. Przygotowywujemy go, mieszając ocet z wodą w proporcjach 1:1. Gotowym płyn możemy przelać do dozownika lub zastosować go za pomocą miękkiej gąbki, lub ściereczki. Bardzo ważną kwestią jest, aby w przypadku kuchenki mikrofalowej nie używać ostrych myjek. Urządzenia te posiadają delikatną powierzchnię, która jest bardzo podatna na zarysowania.

W przypadku ciężkich do usunięcia zaschniętych plam możemy użyć cytryny. To, co musimy zrobić, to wlać szklankę wody do naczynia żaroodpornego, oraz wycisnąć do niej sok z całego owocu. Miskę wstawiamy do wnętrza mikrofali i ustawiamy ją na 10 minut, wykorzystując połowę mocy. Para z przygotowanego roztworu, która powstanie wewnątrz podgrzewania powinna rozpuścić zaschnięte zanieczyszczenia. Później pozostanie tylko przetarcie ich wilgotną ściereczką.

Plamy to nie wszystko

Ze względu na swoje małe rozmiary kuchenka mikrofalowa z łatwością pochłania zapachy. Oprócz walorów estetycznych może to stać się uciążliwe, na przykład, gdy chcemy sobie podgrzać szarlotkę, gdy wcześniej w mikrofali znajdowało się mięso. Usunięcie zapachów nie jest trudne, a do tego posłuży nam soda. Wsypujemy łyżeczkę produktu do szklanki wody i umieszczamy ją wewnątrz kuchenki. 5 minut podgrzewania powinno wystarczyć, jednak gdy zapach nadal zostanie, czynność możemy powtórzyć.

Więcej o: