Jak suszyć ubrania zimą? Dodaj pół szklanki do prania, a pozbędziesz się zapachu stęchlizny

Suszenie prania zimą bywa prawdziwym wyzwaniem. Ubrania mogą schnąć nawet kilka dni, co staje się problemem, gdy nie dysponujemy odpowiednią ilością miejsca w domu. Jak szybko wysuszyć pranie i jak pozbyć się zapachu stęchlizny? Oto kilka przydatnych trików.

Suszenie prania na suszarce może niestety prowadzić do gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniach. Ubrania schną o wiele wolniej, niż w pozostałe pory roku, często też nieprzyjemnie pachną. Utrzymujący się nawet po wywietrzeniu smród stęchlizny to problem, z którym na szczęście łatwo można sobie poradzić. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku trików, a brzydką woń usuniesz przy pomocy jednego produktu z kuchennej szafki.

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sierść twojego pupila jest dosłownie wszędzie? Sprawdź, jak skutecznie usunąć ją z ciuchów

Jak szybko wysuszyć pranie? Wrzuć to do pralki, a ubrania wyschną w mgnieniu oka

Porządne odwirowanie prania jeszcze w pralce znacznie przyspieszy schnięcie ubrań i rzeczy. Nie wszystko jednak możesz bezpiecznie brać na maksymalnych obrotach. Koszule czy delikatne tkaniny mogą po takim wirowaniu ucierpieć, a ich wyprasowanie zajmie mnóstwo czasu. Istnieje jednak prosty sposób, który sprawi, że pranie szybciej wyschnie. Przede wszystkim, nie przeładowuj pralki. Zbyt wiele ubrań w bębnie sprawi, że rzeczy nie odwirują się właściwie.

Po zakończeniu cyklu prania wrzuć do bębna duży suchy i chłonny ręcznik. Uruchom program wirowania na optymalnych obrotach. Ręcznik wchłonie nadmiar wody, dzięki czemu ubrania wyschną nawet w kilkanaście minut. Po wyciągnięciu rzeczy z pralki pamiętaj, by porządnie je wytrzepać przed rozwieszeniem.

Jak suszyć ubrania zimą? Pamiętaj o odpowiedniej wentylacji

Zimą szczególnie ważne jest odpowiednie rozwieszenie ubrań na suszarce. Po wyciągnięciu rzeczy z pralki porządnie je wytrzep. Pozbędziesz się zagnieceń i nadmiaru wilgoci. Rozwieszaj rzeczy w równych odstępach i postaw suszarkę w pomieszczeniu o dobrej wentylacji. Postawienie suszarki przy kaloryferze może przyspieszyć schnięcie, pamiętaj jednak, by obracać ją co kilka godzin. Przekładaj ręczniki czy pościel na suszarce, by schły równomiernie. Tuż po rozwieszeniu prania porządnie wywietrz też pomieszczenie. Na 15 minut otwórz okno na oścież.

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań? Wlej do prania pół szklanki octu

Zdarza się, że nawet po zastosowaniu się do porad, ubrania nieprzyjemnie pachną stęchlizną. Brzydką woń łatwo jednak usuniesz przy pomocy octu. Wystarczy, że wlejesz do pojemnika na detergent pół szklanki, ustaw też maksymalną temperaturę, na jaką pozwalają zalecenia na metce ubrań. Ocet zwalczy nieprzyjemny zapach, pomoże też zdezynfekować rzeczy i zmiękczy włókna. Ubrania możesz też namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem octu i dopiero wtedy wrzucić do prania.

Więcej o: