Domowe sposoby na zgagę. Ten produkt za 3 złote sprawi, że palenie w przełyku minie w mgnieniu oka

Zgaga to uporczywy problem, który może nas dopaść po obfitym posiłku. Jak sobie z nią radzić? Te domowe sposoby sprawią, że palenie w przełyku zniknie w kilka chwil. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, co powoduje powstawanie zgagi oraz jak temu zapobiec.

Zgaga to uczuciu bolesnego pieczenia, zlokalizowane za mostkiem. Przyczyną jej powstawania jest cofanie się kwaśnego soku żołądkowego z żołądka z powrotem do przełyku. Zgaga dopada nas zazwyczaj po zjedzeniu tłustego lub zbyt obfitego posiłku. Pojawia się także, kiedy za późno zjemy kolację, a niektóre osoby zaczynają odczuwać pieczenie po spożyciu określonych produktów lub napoi.  

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wzdęcia i zgaga po przejedzeniu? Poczuj szybko ulgę (naturalnie)

Soda oczyszczona na zgagę. Jak należy ją stosować? 

Kiedy po posiłku dopadnie cię zgaga, warto sięgnąć po sodę oczyszczoną, która zneutralizuje kwas żołądkowy. Wystarczy rozpuścić w szklance wody łyżeczkę sody oczyszczonej, a następnie powoli wypić roztwór. Uczucie pieczenia powinno zniknąć w kilka chwil. Innym sposobem na pozbycie się zgagi jest wypicie wody z cytryną. Do szklanki wody należy dodać dwie łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z cytryny, a następnie wypić mieszankę. Sok z cytryny spowoduje wzrost kwasu w żołądku, a zwieracz przełyku zostanie zamknięty.

Co zrobić, aby zgaga nie powracała? Należy zmienić nawyki żywieniowe

Nawet jeżeli zgaga pojawia się od czasu do czasu, to jest to uporczywy problem. Jeśli nie chcesz, aby powracała konieczne będzie przestrzeganie kilku zasad. Po pierwsze należy regularnie spożywać posiłki. Staraj się także odpocząć chwilę po jedzenie. Zgagę najczęściej wywołują tłuste potrawy, napoje gazowane, herbata, mleko oraz czekolada. Jeśli widzisz, że po spożyciu, któregoś z tych produktu masz zgagę, warto go ograniczyć. Zgagę wywołuje także alkohol oraz palenie papierosów. Pamiętaj, że jeżeli zgaga utrzymuje się u ciebie przez dłuższy czas np. przez dwa tygodnie, to wskazana byłaby konsultacja z lekarzem, najlepiej z gastrologiem. 

Przed stosowaniem jakichkolwiek domowych sposobów na dolegliwości, warto omówić to ze specjalistą.

Więcej o: