Mikołajki 2022. Dlaczego oprócz wigilii obchodzimy również to święto? Tradycja sięga X wieku

Dlaczego oprócz wigilii obchodzimy mikołajki 6 grudnia? Nie chodzi tylko o mikołajkowe prezenety dla dziewczynek i chłopców oraz inne atrakcje. Skąd wziął się ten zwyczaj i kim był święty Mikołaj? W tym artykule przybliżymy temat mikołajek 2022 o tradycji związanych z tym świętem.

Mikołajki to pierwsze święto w grudniu, podczas którego ludzie obdarowują się prezentami. Nie jest jednak jasne dla wszystkich, skąd wzięła się ta tradycja. Okazuje się, że 6 grudnia to dzień, w którym są po prostu imieniny Mikołaja. Wszystko zaczęło się od biskupa Mikołaja z Miry.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ciekawostki o Świętym Mikołaju

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Święty Mikołaj - kim był i dlaczego oprócz wigilii obchodzimy też jego imieniny? Historia sięga aż X wieku

6 grudnia 2022 ludzie będą wręczać sobie prezenty. Zwyczaj ten jest bezpośrednio związany z legendą o Świętym Mikołaju i istnieje od X wieku. Według opowieści pewien biskup z Miry, 6 grudnia wręczał grzecznym dzieciom prezenty. Dostawały one wtedy owoce, orzechy, ciastka lub cukierki. 

Prezenty chował w różnych miejscach, na przykład pod poduszką, skarpetach powieszonych na kominku, czy nawet butach. Był to nie kto inny jak święty Mikołaj. W dodatku w dawnych czasach wyglądał on zupełnie inaczej niż teraz. Jego atrybutami również była siwa broda i czerwień, jednak posiadał również pastorał i mitrę, a ubierał się w biskupią szatę. Na cześć biskupa Mikołaja z Miry, do dziś obchodzimy tak zwane Mikołajki.

Dlaczego Mikołaj wygląda inaczej? Wszystko przez popularny napój. 

W dawnych czasach Święty Mikołaj wyglądał zupełnie inaczej. Przypominał raczej biskupa odzianego w czerwień. Okazuje się, że wizerunek, który znamy obecnie, nie ma nawet 100 lat.

Po raz pierwszy Święty Mikołaj przypominający trochę krasnala, został opublikowany w 1930 roku przez producentów coli. Pojawił się on w reklamie i od tamtej pory jest w wielu krajach najbardziej rozpoznawalną postacią w grudniowe święta.

Mikołajki 2022 i nie tylko. Co ciekawego wiemy o tym święcie?

  • Do XIX wieku Mikołajki były dniem wolnym od pracy
  • Ten, który przynosi prezenty, różni się w zależności od państwa oraz tradycji, na przykład w Ukrainie prezenty często przynosi Dziadek Mróz
  • W niektórych krajach Święty Mikołaj ma pomocników, na przykład w Holandii jest to Czarny Piotruś
Więcej o: