Natrzyj blachy z piekarnika domową pastą i odstaw na 30 minut. Niezawodny trik na zaschnięte plamy

Czyszczenie brudnych i przypalonych blach do pieczenia bywa żmudne i męczące. Zdarza się, że nawet po kilkukrotnym szorowaniu nie udało nam się pozbyć palonego osadu. Na szczęście istnieją proste sposoby, dzięki którym blachy będą wyglądały jak nowe.

Przypalone w piekarniku danie czy tłuszcz wyciekający z potraw potrafią przysporzyć wielu problemów. Papier do pieczenia nie zawsze odpowiednio zabezpieczy blachy przed zabrudzeniami, a niedokładne czyszczenie w połączeniu z regularnym korzystaniem z naczyń sprawiają, że przypalenia stają się wyjątkowo trudne do usunięcia. Zadanie może ułatwić kilka banalnie prostych trików.

Zobacz wideo Dwa domowe myki na czyszczenie piekarnika. Sprawdź, jakie to proste

Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Wykorzystaj... reakcję chemiczną

Przypalenia trudno jest usunąć zwykłą gąbką. Moczenie blachy przez kilka godzin może z kolei doprowadzić do powstawania rdzy. W usunięciu zwęglonych resztek jedzenia pomoże jednak ta domowej roboty pasta.

  • 2-3 łyżki sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia wsyp do miseczki. Dodaj kilka kropli płynu do mycia naczyń i łyżkę pasty do zębów.
  • Wymieszaj i posmaruj tak przygotowaną pastą wszystkie przypalenia.
  • Przygotuj 1/4 szklanki octu i polej nim plamy. Odczekaj ok. 30 minut
  • Wyszoruj blachę przy pomocy szczotki lub metalowej gąbki. Wypłucz pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha.

W wyniku połączenia sody oczyszczonej i kwasu octowego dochodzi do gwałtownej reakcji. Powstający w trakcie dwutlenek węgla pomoże oderwać przypalone resztki, a płyn do mycia naczyń i pasta do zębów – wyszorować pozostałe zabrudzenia. Dzięki temu blacha będzie lśniąca i jak nowa.

Czym wyczyścić blachę z piekarnika? Sięgnij po te domowe sposoby

To jednak niejedyny sposób na wyczyszczenie blachy piekarnika. Przydatna okazuje się tabletka do zmywarki, soda oczyszczona czy kwas cytrynowy. Oto jak pozbyć się przypaleń i wyczyścić blachę domowymi sposobami.

  1. Soda oczyszczona: wymieszaj 3 łyżki z odrobiną wody. Gęstą pastę nałóż na przypalenia. Pozostaw do wyschnięcia lub na kilka godzin. Wyszoruj przy pomocy gąbki lub szczotki.
  2. Kwas cytrynowy: sok z cytryny lub kwasek cytrynowy wymieszany z wodą pomogą pozbyć się tłustych osadów. Zwilż nim gąbkę i wyszoruj blachę. Na koniec spłucz pod bieżącą wodą.
  3. Tabletka do zmywarki: zwilż ją wodą i rozprowadź po przypalonej i brudnej blaszce lub zalej wrzącą wodą bezpośrednio w foremce. Pozostaw na ok. godzinę. Na koniec umyj blachę i wytrzyj do sucha.
Więcej o: