Jak wyczyścić dywaniki samochodowe z błota? Proste wskazówki dla kierowcy, które są niezbędne zimą

Większość kierowczyń, kierowców i pasażerów pamięta o tym, żeby przed wejściem do samochodu otrzepać buty z błota i śniegu. Nie unikniemy jednak wniesienia brudu do samochodu. Podpowiadamy, jak należy czyścić dywaniarki samochodowe z błota w zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane.

Zima nie jest łaskawą porą roku dla osób kierujących pojazdami. Czeka ich nie tylko skrobanie szyb i odśnieżanie samochodu. Muszą także włożyć wiele pracy, aby zachować czystość w aucie. Na zabrudzenia szczególnie są narażone dywaniki, które w tym okresie należy regularnie czyścić. Jak to robić? Wyjaśniamy. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl 

Zobacz wideo Działa lepiej, niż niejeden proszek do czyszczenia. Poznaj właściwości kwasu cytrynowego

Jak czyścić z błota gumowe dywaniki samochodowe? Jakich produktów użyć? 

Sprzątanie gumowych dywaników należy zacząć od ich wytrzepania i wypłukania z brudu oraz błota. Najefektywniej pozbędziesz się ich przy pomocy myjki ciśnieniowej, możesz także użyć bieżącej wody z węża ogrodowego. Po wstępnym myciu czas na użycie specjalnego produkty czyszczącego, czyli szamponu samochodowego. Rozcieńcz szampon w wodzie, zgodnie z instrukcją znajdująca się na etykiecie środka czyszczącego. Najszybciej pozbędziesz się błota, używając do sprzątania szczotki, która bez problemu wyciągnie brud ze wyżłobień. Po sprzątaniu wypłucz dywaniki samochodowe i wysusz je przy użyciu szmatki.

Jak czyścić welurowe dywaniki samochodowe? Instrukcja krok po kroku 

Choć dywaniki wykonane z weluru prezentują się lepiej niż gumowe, to ich czyszczenie jest trudniejsze i wymaga większego wysiłku. Sprzątanie dywaników zacznij od ich dokładnego wytrzepania z piasku oraz innych zabrudzeń. Następnie odkurz je, możesz zrobić to na myjni samochodowej lub użyć do tego odkurzacza domowego, pamiętaj jednak o nałożeniu końcówki ze szczotką. Kolejnym etapem czyszczenia będzie sięgnięcie po preparat do czyszczenia welurowych dywaników. Dzięki niemu usuniesz nieprzyjemny zapach oraz drobnoustroje, które tworzą się na materiale. Środek wymieszaj z wodą i nanieś szczotką na dywaniki i zacznij delikatnie go czyścić. Po sprzątaniu wypłucz preparat przy użyciu wody i wysusz dywaniki. 

Więcej o: