Nie wyrzucaj tych produktów do śmieci! Użyj ich do podlewania żyworódki, a roślina zakwitnie na potęgę

Żyworódka idealnie sprawdzi się dla osób zaczynających swoją przygodę z uprawą roślin. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, jednak trzeba pamiętać o kilku zasadach, żeby cieszyć się jej kolorowymi kwiatami. Wyjaśniamy, jak dbać o tę wdzięczną roślinę.

Żyworódka (Kalanchoe) to roślina, która zakwita na jesień i zimę. W tym okresie można cieszyć się pięknymi kwiatami w wielobarwnych kolorach. Najczęściej występuje w odcieniach czerwieni, różu i żółci, ale znane są też białe i liliowe odmiany. Roślina ciemnozielone, grube liście, które mogą zwisać z doniczki, co nadaje jej egzotycznego wyglądu. 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Zainteresował cię te artykuł? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Gazeta.pl

Żyworódka. Jak często ją podlewać? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Kalanchoe to sukulent, dlatego nie wymaga częstego podlewania. W okresie jesienno-zimowym należy odczekać z nawadnianiem, aż ziemia zupełnie przeschnie. W lecie można podlewać ją co około dwa tygodnie. Wodę należy wlać na podstawkę pod doniczką i chwilę odczekać aż korzenie ją wsiąkną. Nadmiar płynu należy odlać, ponieważ długo utrzymująca się wilgoć w podłożu sprawi, że kalanchoe zmarnieje.

ChamedoraJak pielęgnować palmę chamedorę? Zapamiętaj te zasady, a wyrośnie

Jak dbać o kalanchoe? Temperatura i miejsce to podstawa

Choć podlewanie żyworódki to nieskomplikowany proces, tak dobór odpowiedniego miejsca dla niej może przysporzyć kłopotów. Trzeba je bowiem zmieniać w zależności od pory roku. Stanowisko powinno być jasne. Jesienią i zimą roślina może stać na parapecie przy oknie, natomiast wiosną lepiej nie narażać jej na bezpośrednie światło słoneczne.

Gwiazda betlejemskaJak dbać o gwiazdę betlejemską? Pamiętaj o tym od razu po zakupie

Co zrobić, aby kalanchoe znów zakwitła? Spróbuj tych domowych sposobów

Do utrzymania roślin w dobrej kondycji potrzebne są odpowiednie nawozy. W sklepie znajdziesz wiele specyfików, ale preparaty przygotowane z domowych produktów sprawdzą się równie dobrze. Możesz do tego wykorzystać skórkę od banana. Pokrój ją na małe kawałki, a następnie włóż do słoika. Zalej skórkę przegotowaną wodą i odczekaj 24 godziny. Po tym czasie możesz podlać kalanchoe i inne rośliny doniczkowe przygotowaną mieszanką. Możesz użyć także fusów z kawy. Wsyp dwie łyżeczki do szklanki z wodą i wymieszaj. Po kilku minutach wlej płyn do doniczki.

Więcej o: