Nie wyrzucaj tych produktów do śmieci! Użyj ich do podlewania żyworódki, a roślina zakwitnie na potęgę

Żyworódka idealnie sprawdzi się dla osób zaczynających swoją przygodę z uprawą roślin. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, jednak trzeba pamiętać o kilku zasadach, żeby cieszyć się jej kolorowymi kwiatami. Wyjaśniamy, jak dbać o tę wdzięczną roślinę.

Żyworódka (Kalanchoe) to roślina, która zakwita na jesień i zimę. W tym okresie można cieszyć się pięknymi kwiatami w wielobarwnych kolorach. Najczęściej występuje w odcieniach czerwieni, różu i żółci, ale znane są też białe i liliowe odmiany. Roślina ciemnozielone, grube liście, które mogą zwisać z doniczki, co nadaje jej egzotycznego wyglądu. 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Zainteresował cię te artykuł? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Gazeta.pl

Żyworódka. Jak często ją podlewać? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Kalanchoe to sukulent, dlatego nie wymaga częstego podlewania. W okresie jesienno-zimowym należy odczekać z nawadnianiem, aż ziemia zupełnie przeschnie. W lecie można podlewać ją co około dwa tygodnie. Wodę należy wlać na podstawkę pod doniczką i chwilę odczekać aż korzenie ją wsiąkną. Nadmiar płynu należy odlać, ponieważ długo utrzymująca się wilgoć w podłożu sprawi, że kalanchoe zmarnieje.

Jak dbać o kalanchoe? Temperatura i miejsce to podstawa

Choć podlewanie żyworódki to nieskomplikowany proces, tak dobór odpowiedniego miejsca dla niej może przysporzyć kłopotów. Trzeba je bowiem zmieniać w zależności od pory roku. Stanowisko powinno być jasne. Jesienią i zimą roślina może stać na parapecie przy oknie, natomiast wiosną lepiej nie narażać jej na bezpośrednie światło słoneczne.

Co zrobić, aby kalanchoe znów zakwitła? Spróbuj tych domowych sposobów

Do utrzymania roślin w dobrej kondycji potrzebne są odpowiednie nawozy. W sklepie znajdziesz wiele specyfików, ale preparaty przygotowane z domowych produktów sprawdzą się równie dobrze. Możesz do tego wykorzystać skórkę od banana. Pokrój ją na małe kawałki, a następnie włóż do słoika. Zalej skórkę przegotowaną wodą i odczekaj 24 godziny. Po tym czasie możesz podlać kalanchoe i inne rośliny doniczkowe przygotowaną mieszanką. Możesz użyć także fusów z kawy. Wsyp dwie łyżeczki do szklanki z wodą i wymieszaj. Po kilku minutach wlej płyn do doniczki.

Więcej o: