Ile wynosi mandat za oblodzone schody? Kara jest surowsza niż myślisz! Mówi o tym konkretna ustawa

Zimowa aura już od kilku tygodni panuje w Polsce. Dla wielu osób oznacza to regularne odśnieżanie terenów wokół posesji. Kto musi usuwać śnieg oraz lód z chodów prowadzących do posesji? Sprawdź, ile wynosi mandat za nieodśnieżone schody, lub inny teren posesji.

Już w listopadzie w Polsce spadł pierwszy w tym sezonie śnieg, a minusowe temperatury sprawiły, że na chodnikach oraz schodach pojawił się lód. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, kto powinien je odśnieżyć. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Odśnieżanie to obowiązek. Dlaczego jest takie ważne?

Kto ma obowiązek ośnieżyć schody i chodnik przed lokalem? Co mówi o tym prawo?

Zdarza się, że nie wszystkie wejścia do lokali gastronomicznych czy sklepów zostały odśnieżone i znajduje się na nich lód. To może prowadzić do wielu wypadków, skręceń lub złamań. Czyim obowiązkiem, jest zadbanie o prawidłowe odśnieżenie terenu przed lokalem? Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy o utrzymaniu porządku w gminach jest za nie odpowiedzialny właściciel nieruchomości.

Uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych

- czytamy w ustawie. 

Ile wynosi mandat za oblodzone schody? 

Za nieodśnieżanie chodnika straż miejska może ukarać właściciela nieruchomości mandatem w wysokości 500 złotych. W przypadku osób, które notorycznie nie odśnieżają schodów i nie usuwają sopli z dachów, czeka surowsza kara. Jak informuje portal gazetapowiatowa.pl, jeśli właściciel posesji nie odśnieży schodów czy chodnika przy posesji grozi mu grzywna w wysokości do 1,5 tys. złotych.  

Więcej o: