Kiedy można ubierać choinkę i czy Kościół zezwala na odstępstwa? Odpowiedź nie jest taka oczywista

Kiedy należy ubierać choinkę na święta? Wiele osób o tym nie wie, ale zgodnie z tradycją powinniśmy to robić w wyznaczonym dniu. Większość z na nie może, doczekać się widoku pięknie przystrojonego drzewa i za szybko stawia ją w domu. Podpowiadamy, którego dnia zgodnie z tradycją powinna pojawić się w mieszkaniu.

W wielu domach choinka stoi już 6 grudnia, czyli w Mikołajki. Okazuje się, że nie jest to dzień, w którym powinno w naszych domach pojawić się iglaste drzewko. Którego dnia zgodnie z tradycją powinniśmy ubierać choinkę? Wyjaśniamy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Proste i piękne ozdoby świąteczne. Zrobisz je sam

Kiedy można ubierać choinkę? Tradycja mówi o jednym dniu 

Wiele osób nie może się powstrzymać i zaczyna ubierać choinkę już na początku grudnia, aby jak najszybciej poczuć magię świąt. Zdarzają się też i tacy fani świątecznych ozdób, którzy dekorują dom jeszcze w listopadzie. Jeśli jednak chcemy ubrać choinkę zgodnie z tradycją, to powinnyśmy poczekać do wigilii świat Bożego Narodzenia, czyli do 24 grudnia. Ostatni dzień przed świętami to dla wielu osób czas przygotowywania świątecznych potraw oraz sprzątania i wolą ubrać choinkę kilka dni wcześniej. Na szczęście Kościół Katolicki dopuszcza wyjątek od zasady ubierania choinki w wigilię. Drzewko można przystroić na tydzień przed świętami, czyli 17 grudnia. 

Skąd pochodzi tradycja ubierania drzewka na święte? Kiedy ten zwyczaj trafił do Polski? 

Choinka jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiła się w XVI wieku. Drzewka iglaste zaczęto przystrajać w Alzacji (północno-wschodnia Francja). Zwolennikiem strojenia drzewka był Marcin Luter, który spopularyzował ten zwyczaj w Niemczech. Później choinka pojawiła się także w Kościele Katolickim, a do Polski tradycja ta przyszła między XVIII a XIX wiekiem. Początkowo ubierano je w miastach, jednak niedługo później strojenie drzewka stało się popularne także na wsiach.  

Więcej o: