Kiedy można ubierać choinkę i czy Kościół zezwala na odstępstwa? Odpowiedź nie jest taka oczywista

Kiedy należy ubierać choinkę na święta? Wiele osób o tym nie wie, ale zgodnie z tradycją powinniśmy to robić w wyznaczonym dniu. Większość z na nie może, doczekać się widoku pięknie przystrojonego drzewa i za szybko stawia ją w domu. Podpowiadamy, którego dnia zgodnie z tradycją powinna pojawić się w mieszkaniu.

W wielu domach choinka stoi już 6 grudnia, czyli w Mikołajki. Okazuje się, że nie jest to dzień, w którym powinno w naszych domach pojawić się iglaste drzewko. Którego dnia zgodnie z tradycją powinniśmy ubierać choinkę? Wyjaśniamy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Proste i piękne ozdoby świąteczne. Zrobisz je sam

Kiedy można ubierać choinkę? Tradycja mówi o jednym dniu 

Wiele osób nie może się powstrzymać i zaczyna ubierać choinkę już na początku grudnia, aby jak najszybciej poczuć magię świąt. Zdarzają się też i tacy fani świątecznych ozdób, którzy dekorują dom jeszcze w listopadzie. Jeśli jednak chcemy ubrać choinkę zgodnie z tradycją, to powinnyśmy poczekać do wigilii świat Bożego Narodzenia, czyli do 24 grudnia. Ostatni dzień przed świętami to dla wielu osób czas przygotowywania świątecznych potraw oraz sprzątania i wolą ubrać choinkę kilka dni wcześniej. Na szczęście Kościół Katolicki dopuszcza wyjątek od zasady ubierania choinki w wigilię. Drzewko można przystroić na tydzień przed świętami, czyli 17 grudnia. 

Mrożone pierogi Jak zamrozić pierogi? To banalne! Dzięki temu będą zachwycać długi czas

Skąd pochodzi tradycja ubierania drzewka na święte? Kiedy ten zwyczaj trafił do Polski? 

Choinka jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiła się w XVI wieku. Drzewka iglaste zaczęto przystrajać w Alzacji (północno-wschodnia Francja). Zwolennikiem strojenia drzewka był Marcin Luter, który spopularyzował ten zwyczaj w Niemczech. Później choinka pojawiła się także w Kościele Katolickim, a do Polski tradycja ta przyszła między XVIII a XIX wiekiem. Początkowo ubierano je w miastach, jednak niedługo później strojenie drzewka stało się popularne także na wsiach.  

Święty Mikołaj Dlaczego oprócz wigilii obchodzimy Mikołajki? Tradycja pochodzi z legend

Więcej o: