Zaobserwowano dziwne zjawisko na Ziemi. Największe wulkany na świecie budzą się do życia w jednym czasie

Obserwujemy wzmożoną aktywność wulkaniczną. Objawia się ona wybuchami kolejnych wulkanów, niektórych drzemiących od kilkudziesięciu lat. Niedawno największy wulkan na świecie obudził się po 40 latach, kolejny bardzo groźny superwulkan budzi się do życia. Czy doprowadzi do globalnej katastrofy?

Od kilku dni można zaobserwować wzmożoną aktywność wulkaniczną w różnych regionach świata. Wiele z drzemiących dotychczas wulkanów wybucha niespodziewanie. Jednym z nich jest Mauna Loa, największy wulkan świata, który wyrzuca lawę pierwszy raz od 38 lat.

Zobacz wideo Hawaje: Kula lawy uderzyła w łódź pełną turystów. 23 osoby zostały ranne

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wybuchł wulkan na Hawajach. Superwulkan Taupo może być kolejny?

Seria trzęsień ziemi, która powtarza się regularnie, sprawiła, że superwulkan Taupo, który był źródłem największej erupcji na Ziemi w ciągu ostatnich 5000 lat, znowu może wybuchnąć. Kolos eksplodował około 1800 lat temu i wyrzucił do atmosfery ponad 100 kilometrów sześciennych pyłu i skał. Jak się przyjmuje, była to największa erupcja na Ziemi od 5000 lat.

Wyspa Węży w Brazylii Ta wyspa jest najbardziej niebezpieczna. Ludzie mają tu zakaz wstępu

Podczas erupcji wulkanu na powierzchnię ziemi wydostają się gazy popioły

Kolejne wstrząsy w rejonie kaldery wulkanu Taupo w Nowej Zelandii są odpowiedziane za utrzymanie pierwszego stopnia zagrożenia ze strony superwulkanu. Niestety ta formacja stanowi obecnie najpoważniejszy problem wulkaniczny na świecie.

'Niewolnica Isaura' Nowa rola "Niewolnicy Isaury". Czym zajmuje się obecnie Lucélia Santos?

W Europie również robi się gorąco. Na szczycie Etny pojawiły się stróżki lawy. Niepokojąco zachowuje się też Stromboli. Obserwuje się także zwiększenie aktywności sześciu wulkanów w Rosji. Wulkan Szywiełucz na Kamczatce szykuje się do potężnego wybuchu. W kraterach Kluczewskiego i Szywiełucza też bulgocze magma.

W Ameryce Środkowej, w Salwadorze przebudził się natomiast wulkan San Miguel. Tamtejsze władze przygotowały schrony dla 10 tysięcy osób.

W Chile także panuje stan alarmowy, ponieważ do erupcji szykuje się wulkan Villarrica. Smutne wieści dochodzą też z Ekwadoru, gdzie niebezpieczeństwo stanowi wulkan Cotopaxi.

Więcej o: