Jak pielęgnować grudnik? Kwiat wymaga szczególnych zasad. Trzymaj się ich, a pięknie zakwitnie!

Jak pielęgnować grudnik? Jak podlewać grudnik? Kwiat w przeciwieństwie do większości roślin, nie kwitnie wiosną. Podpowiadamy, jak dbać o kaktusa Bożego Narodzenia, aby w okresie świąt prezentował piękne kwiaty. Sprawdź, czym go podlewać i stosuj się do tych zasad, a będzie bujny.

Grudnik nazywany także kaktusem Bożego Narodzenia to roślina z rodziny kaktusowatych. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej w lasach tropikalnych w okolicy Rio de Janeiro. Jego nazwa wzięła się stąd, że kwiat ten kwitnie na przełomie listopada i grudnia. Kwiaty grudnika są w jaskrawych kolorach np. jasnoróżowe, czerwone lub pomarańczowe. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Grudnik - jak pielęgnować? Jakie warunki ta roślina lubi najbardziej?

Jeśli chcesz, aby grudnik zachwycał swoimi kwiatami, musisz pamiętać o właściwej pielęgnacji tej rośliny. Grudnik nie lubi znajdować się w pełnym słońcu, najlepiej czuje się jasnych przestrzeniach. Zanim zakwitnie, należy obniżyć temperaturę miejsca, w którym przebywa do 15 stopni oraz skrócić czas dziennego światła do dziewięciu godzin.

Kiedy zaczną pojawiać się pąki kwiatów, warto wybrać dla niego jasne stanowisko oraz ponieść temperaturę do 20 stopni. Pamiętaj, aby dobrze wybrać miejsce dla grudnika, ponieważ później nie można go zmieniać, to może spowodować, że pąki opadną. 

Grudnik: podlewanie. Czy sama woda wystarczy, aby był okazały?

W fazie kwitnienia kaktus Bożego Narodzenia należy podlewać raz w tygodniu, a ziemia w doniczce powinna być cały czas wilgotna. Podczas kwitnienia dwa razy w miesiącu warto podlać grudnik nawozem płynnym dla roślin doniczkowych.

W okresie spoczynku roślinę podlewamy rzadziej, wystarczy robić to raz na kilka tygodni. Co z nawożeniem grudnika? W czasie jego kwitnienia nie powinien być nawożony, należy to robić wyłącznie w fazie wzrostu, czyli od kwietnia do września. 

Więcej o: