Optymalna temperatura w domu jest kluczowa dla zdrowia! Ile powinna wynosić? WHO odpowiada

Optymalna temperatura w domu jest kluczowa dla zachowania zdrowia. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, ile powinna wynosić temperatura w sypialni oraz w pokoju dziennym. Wyjaśniamy także, jak dostosować wilgotność powierza do temperatury panującej w pomieszczeniu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że minimalna temperatura w pomieszczeniach, w których przebywają osoby bez problemów zdrowotnych, powinna wynosić 18 stopni. W przypadku, gdy w pokojach przebywają dzieci, osoby starsze lub chore temperatura powinna być wyższa i wynosić 20 stopni. Są jednak wytyczne, które zmieniają się w zależności od pomieszczeń.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Temperatura pokojowa. Ile powinna wynosić temperatura w sypialni? 

Odpowiednia temperatura w domu jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia. Zarówno za niskie, jak i za wysokie wartości mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i prowadzić do rozwoju infekcji dróg oddechowych. Jaka zatem powinna być temperatura w mieszkaniu? Okazuje się, że w każdym z pomieszczeń powinna być ona nieco inna. Poniżej znajdziesz wartości odpowiednie do każdego z pokoi w domu. 

  • Pokój dzienny - najlepszą temperaturą w pokoju, w którym przebywamy w ciągu dnia, jest ta oscylująca między 20 a 22 stopniami. 
  • Łazienka - w tym pomieszczeniu wartości powinny być najwyższe i wynosić od 22 do 24 stopni. 
  • Sypialnia - tu temperatura powinna być najniższa i wynosić od 16 do 18 stopni. 

Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu? Ma to związek z temperaturą 

Nie tylko zachowanie odpowiedniej temperatury ma wpływ na nasze zdrowie. Trzeba pamiętać także o wilgotności, która powinna wynosić od 40 do 60 procent. Wilgotność powietrza należy dostosować do temperatury panującej w pomieszczeniach.

  • 19 do 20 stopni - 55-60 procent.
  • 21 do 22 stopni - 40-45 procent.

Aby dowiedzieć się, ile wynosi wilgotność powietrza w mieszkaniu, należy zaopatrzyć się w higrometr. Urządzenie to dostaniesz w sklepach z elektroniką za kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.

Temperatura w pracy. Ile powinna wynosić w biurach? 

A co z temperaturą w miejscu pracy? Jeśli pracujemy w biurze lub wykonujemy lekką pracę fizyczną, powinna ona wynosić w pomieszczeniu nie mniej niż 18 stopni. Co z osobami, które pracują na zewnątrz? Takie osoby powinny mieć zapewnione miejsce, w pobliżu pracy, w którym będą mogły się schronić w czasie opadów, przebrać lub ogrzać. Temperatura w nim powinna wynosić co najmniej 16 stopni. 

Więcej o: