Mandat za opony nie tylko zimą. Obowiązuje w aż czterech przypadkach, a kary sięgają kilku tys. zł

Robi się coraz chłodniej, a to ostatni dzwonek, aby zmienić opony na zimowe. Czy w Polsce można dostać mandat za brak opon zimowych? Istnieją też cztery sytuacje, kiedy kierowca może słono zapłacić za stan opon w samochodzie. Podpowiadamy, na co trzeba uważać nie tylko zimą.

Nadchodzi zima, dlatego warto pomyśleć o wymianie opon na zimowe. Zwiększy to bezpieczeństwo jazdy, a także uchroni przed mandatem, jeśli planujesz zagraniczne wycieczki. Sprawdź, gdzie możesz dostać karę, oraz w jakich czterech przypadkach możesz zapłacić mandat za niewłaściwy stan opon w aucie zimą, ale i w innych porach roku. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Testujemy sportowe opony na torze. Czy warto w nie zainwestować?

Czy jest mandat za brak opon zimowych? W niektórych krajach kary są naprawdę spore

Wiele krajów w Europie posiada przepisy o wymianie opon zimą. W Niemczech, Chorwacji, Francji, Włoszech czy Austrii można zapłacić spore mandaty, jeśli w porę się tego nie zrobi. Jeśli więc chcesz wyjechać na ferie w te okolice, zadbaj o wymianę opon. Zapewni ci to nie tylko znacznie większe bezpieczeństwo jazdy, ale także uchroni przed mandatem. 

W Polsce natomiast nie ma aktualnie przepisów, które wymagałyby od kierowców wymiany opon. Jednak policjanci mogą wypisać mandat w niektórych przypadkach.

Kiedy policja może wypisać mandat za opony? Uważaj na to nie tylko zimą

Według artykułu 97, ustawy Kodeks wykroczeń, mandat w wysokości od 20 zł do 3 000 zł, możesz otrzymać w następujących przypadkach: 

  • Kiedy w jednej z opon znajduje się jakiś guz, 
  • Jeśli z bieżnika wystają druty, 
  • Jeśli zużycie bieżnika jest niższe niż 1,6 mm jego wysokości,
  • Jeśli doszło do uszkodzenia ściany bocznej opony lub bieżnika. 

Ile kosztuje wymiana opon na zimowe? To wcale nie jest takie drogie

Wymianę opon, możesz przeprowadzić u wulkanizatora. Usługa trwa zazwyczaj około 30 minut. Jeśli jednak długo zwlekasz z wymianą opon na zimowe, będzie trzeba liczyć się z kolejką, która może znacznie wydłużyć cały proces. Jednak sam koszt usługi nie jest wcale zbyt duży. Dużo zależy od miasta, jednak ceny mieszczą się w przedziale pomiędzy 20, a 35 zł. Same opony potrafią kosztować sporo, jednak należy pamiętać, że jest to zakup na lata, a co ważniejsze dobre ogumienie zwiększa bezpieczeństwo jazdy.

Więcej o: