Mandat za opony nie tylko zimą. Obowiązuje w aż czterech przypadkach, a kary sięgają kilku tys. zł

Robi się coraz chłodniej, a to ostatni dzwonek, aby zmienić opony na zimowe. Czy w Polsce można dostać mandat za brak opon zimowych? Istnieją też cztery sytuacje, kiedy kierowca może słono zapłacić za stan opon w samochodzie. Podpowiadamy, na co trzeba uważać nie tylko zimą.

Nadchodzi zima, dlatego warto pomyśleć o wymianie opon na zimowe. Zwiększy to bezpieczeństwo jazdy, a także uchroni przed mandatem, jeśli planujesz zagraniczne wycieczki. Sprawdź, gdzie możesz dostać karę, oraz w jakich czterech przypadkach możesz zapłacić mandat za niewłaściwy stan opon w aucie zimą, ale i w innych porach roku. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Testujemy sportowe opony na torze. Czy warto w nie zainwestować?

Czy jest mandat za brak opon zimowych? W niektórych krajach kary są naprawdę spore

Wiele krajów w Europie posiada przepisy o wymianie opon zimą. W Niemczech, Chorwacji, Francji, Włoszech czy Austrii można zapłacić spore mandaty, jeśli w porę się tego nie zrobi. Jeśli więc chcesz wyjechać na ferie w te okolice, zadbaj o wymianę opon. Zapewni ci to nie tylko znacznie większe bezpieczeństwo jazdy, ale także uchroni przed mandatem. 

W Polsce natomiast nie ma aktualnie przepisów, które wymagałyby od kierowców wymiany opon. Jednak policjanci mogą wypisać mandat w niektórych przypadkach.

Kiedy policja może wypisać mandat za opony? Uważaj na to nie tylko zimą

Według artykułu 97, ustawy Kodeks wykroczeń, mandat w wysokości od 20 zł do 3 000 zł, możesz otrzymać w następujących przypadkach: 

  • Kiedy w jednej z opon znajduje się jakiś guz, 
  • Jeśli z bieżnika wystają druty, 
  • Jeśli zużycie bieżnika jest niższe niż 1,6 mm jego wysokości,
  • Jeśli doszło do uszkodzenia ściany bocznej opony lub bieżnika. 

Gotowanie ziemniakówNie wylewaj wody po ziemniakach. Mnogość jej zastosowań cię zaskoczy

Ile kosztuje wymiana opon na zimowe? To wcale nie jest takie drogie

Wymianę opon, możesz przeprowadzić u wulkanizatora. Usługa trwa zazwyczaj około 30 minut. Jeśli jednak długo zwlekasz z wymianą opon na zimowe, będzie trzeba liczyć się z kolejką, która może znacznie wydłużyć cały proces. Jednak sam koszt usługi nie jest wcale zbyt duży. Dużo zależy od miasta, jednak ceny mieszczą się w przedziale pomiędzy 20, a 35 zł. Same opony potrafią kosztować sporo, jednak należy pamiętać, że jest to zakup na lata, a co ważniejsze dobre ogumienie zwiększa bezpieczeństwo jazdy.

Nawilżacz powietrza do domu za grosze. Zapomnij o drogich urządzeniach, te metody rozwiążą problemJaki jest naturalny nawilżacz powietrza? To nie tylko rośliny

Więcej o: