Geminidy na naszych szerokościach geograficznych możemy obserwować od 7 do 17 grudnia. Tegoroczne maksimum wypada z 13 na 14 grudnia. Rój Geminidów w grudniu zwykle trwa około tygodnia i osiąga szczyt w tempie około 60-120 spadających gwiazd na godzinę.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Źródłem Geminidów są szczątki 3200 Phaethon, o którego pochodzeniu tak naprawdę mało wiemy. Może on być wypaloną kometą lub sporą asteroidą. Podczas tworzenia modelu tego obiektu na potrzeby misji Destiny+ zauważono nietypowe zachowanie planetoidy. "Matka Geminidów" obraca się coraz szybciej.
W bliskim otoczeniu Ziemi obserwuje się ponad 17 tysięcy planetoid, w tym ponad 1800 potencjalnie niebezpiecznych asteroid. Należy do nich także Phaethon. Kolejne zderzenie Ziemi z takim obiektem pozostaje więc tylko kwestią czasu.
Nie przegap apogeum deszczu Geminidów. Ponoć spadające gwiazdy spełniają marzenia. Najlepszym miejscem do obserwacji nieba w Polsce są Bieszczady i Mazury, ale jeśli mieszkasz w innym rejonie naszego kraju, wystrczy, że znajdziesz miejsce z małą ilością sztucznego światła. Pamiętaj, że pochmurne niebo może spowodować całkowity brak widoczności tego pięknego zjawiska.
Jeśli chcesz pomyśleć życzenie, gdy zobaczysz spadającą gwiazdę, upewnij się, że nie wypowiesz tego na głos, aby twoje życzenie się nie spełniło!