Ta noc będzie wyjątkowa pod wieloma względami. Tajemnicze zjawisko spełni marzenia

Geminidy to jeden z najpiękniejszych rojów meteorów widocznych na niebie w ciągu całego roku. W tym roku będzie to wyjątkowe zjawisko, ponieważ planetoida 3200 Phaethon, zwana "matką Geminidów", zaczęła zachowywać się bardzo niepokojąco. Sprawdź, co dzieje się nad twoją głową i pomyśl życzenie!

Geminidy na naszych szerokościach geograficznych możemy obserwować od 7 do 17 grudnia. Tegoroczne maksimum wypada z 13 na 14 grudnia. Rój Geminidów w grudniu zwykle trwa około tygodnia i osiąga szczyt w tempie około 60-120 spadających gwiazd na godzinę.

Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Noc spadających gwiazd 2022 będzie wyjątkowa. Ma związek z potencjalnie niebezpiecznym ciałem niebieskim

Źródłem Geminidów są szczątki 3200 Phaethon, o którego pochodzeniu tak naprawdę mało wiemy. Może on być wypaloną kometą lub sporą asteroidą. Podczas tworzenia modelu tego obiektu na potrzeby misji Destiny+ zauważono nietypowe zachowanie planetoidy. "Matka Geminidów" obraca się coraz szybciej.

W bliskim otoczeniu Ziemi obserwuje się ponad 17 tysięcy planetoid, w tym ponad 1800 potencjalnie niebezpiecznych asteroid. Należy do nich także Phaethon. Kolejne zderzenie Ziemi z takim obiektem pozostaje więc tylko kwestią czasu.

Deszcz spadających gwiazd 2022. Jak obserwować?

 Nie przegap apogeum deszczu Geminidów. Ponoć spadające gwiazdy spełniają marzenia. Najlepszym miejscem do obserwacji nieba w Polsce są Bieszczady i Mazury, ale jeśli mieszkasz w innym rejonie naszego kraju, wystrczy, że znajdziesz miejsce z małą ilością sztucznego światła. Pamiętaj, że pochmurne niebo może spowodować całkowity brak widoczności tego pięknego zjawiska.

Jeśli chcesz pomyśleć życzenie, gdy zobaczysz spadającą gwiazdę, upewnij się, że nie wypowiesz tego na głos, aby twoje życzenie się nie spełniło!

Więcej o: