Jak czyścić grzejnik panelowy krok po kroku? Jeśli zapomnisz o tych zasadach, możesz go uszkodzić

Sezon grzewczy już się rozpoczął, to oznacza, że kaloryfery powinny być ciepłe. Co zrobić, kiedy tak nie jest i jaka może być tego przyczyna? Okazuje się, że powodem może być kurz zalegający w kaloryferze. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się jak szybko wyczyścić grzejnik panelowy.

Grzejniki mogą słabo grzać, kiedy są mocno zakurzone. W tekście radzimy, jak szybko wyczyścić grzejnik panelowy i jak go odpowietrzyć.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?

Jak wyczyścić grzejnik panelowy. Pamiętaj o tych zasadach

Grzejniki panelowe powinniśmy czyścić regularnie przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Najlepiej robić to przed rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz po jego zakończeniu. Jeśli chcemy wyczyścić grzejnik panelowy, powinnyśmy zarezerwować sobie trochę czasu, ponieważ będziemy musieli zdjęć specjalną osłonę.

Demontaż jest kluczowy dla prawidłowego wyczyszczenia grzejnika. Do sprzątania kaloryfera powinniśmy użyć odpowiedniego detergentu, aby nie zniszczyć jego antykorozyjnej powłoki. Zamiast szczotki lepiej sięgnąć po miękką ściereczkę, wówczas będziemy mieć pewność, że podczas sprzątania nie dojdzie do zarysowań. Grzejnik najlepiej jest myć na mokro. Wówczas produktem myjącym może być zwykły płyn do mycia naczyń, który bez trudu usunie kurz oraz pozostałe zanieczyszczenia

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Instrukcja krok po kroku 

Odpowietrzanie grzejnika należy zacząć od zamknięcia dopływu wody do niego. Następnie ustawiamy zawór kaloryfera w pozycji zamkniętej, czyli na zerze. Zanim zaczniesz odkręcać odpowietrzacz ustaw pod nim dużą miskę lub szmatę, która zbierze wyciekająca z kaloryfera wodę.

Następnie przy pomocy klucza powoli i delikatnie odkręć śrubę odpowietrzacza. Wówczas usłyszysz charakterystyczne syczenie. Odkręcaj odpowietrzacz, dopóki nie zacznie się z niego wydostawać wyłącznie woda. Następnie zakręć odpowietrzacz i sprzątnij wodę, która wydostała się z grzejnika. 

Więcej o: