Jak pielęgnować kwiat pieniążek? Zapamiętaj te rady ogrodników, a w mig puści nowe, zielone listki

Jak dbać o pieniążek? Kwiat zyskał ostatnio dużą popularność dzięki mediom społecznościowym, a to poskutkowało tym, że obecnie jest łatwo dostępny. Nic dziwnego, ponieważ pięknie rośnie, świetnie wygląda i przy tym jest łatwy w uprawie. Te zasady uprawiania roślin musi znać każdy.

Pilea peperomioides ma wiele nazw. Jest to np. "naleśnik", "kwiat ufo", ale najczęściej określana jest mianem "kwiat pieniążek". Swoje nazwy zawdzięcza swoim charakterystycznym, okrągłym zielonym listkom, przypominającym kształtem małe monety. Roślina ta przybyła z Azji do Europy i dziś jest jednym z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. 

Więcej ciekawych roślin i porad można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Pieniążek kwiat. Gdzie powinien stać kwiat pieniążek? Miejsce na naleśnika

Mimo że Pilea jest stosunkowo słońcolubną rośliną, najlepszym miejscem dla niej będzie strona zachodnia. Dobrze znaleźć jasną przestrzeń z dużą ilością rozproszonego światła, ponieważ zbyt duża ilość intensywnego światła może mu zaszkodzić. W pokojach z oknami od strony wschodniej lub północnej można śmiało postawić go na parapecie, natomiast, gdy okna są od zachodu czy południa, najbezpieczniej będzie znaleźć mu miejsce w głębi pokoju. Najlepiej unikać silnych przeciągów, ponieważ mogą skutkować tym, że Pilea będzie gubić liście.

Pielęgnacja pieniążka. Jak podlewać pieniążka? Lepiej przelać czy przesuszyć?

Naleśnik jest dość odporną rośliną, ciężko go przelać lub przesuszyć, dzięki czemu jest świetną rośliną dla początkujących. Jednak o wiele lepiej zareaguje na chwilowe przesuszenie niż na permanentnie wilgotną ziemię, gdyż ta może doprowadzić do gnicia jego korzeni. Najlepszym trikiem na podlewanie Pilei jest robienie tego od dołu. Doniczkę koniecznie z dziurkami drenażowymi wstawiamy na chwilę do miski z wodą i dajemy jej podsiąknąć. 

 Jaka ziemia jest najlepsza dla Pilei? W czym pieniążek najlepiej rośnie?

Pieniążek nie ma dużych wymagań glebowych. Świetnie sprawdzi się ziemia uniwersalna wymieszana z piaskiem w proporcji 3:1. Można też użyć ziemi przeznaczonej do kaktusów i sukulentów. Na dnie doniczki z Pileą warto usypać warstwę ze żwiru lub kawałków gliny. Oprócz przesadzenia jej z ziemi produkcyjnej do doniczki z żyzną ziemią nie ma potrzeby zbyt częstej zmiany podłoża, wystarczy robić to raz na trzy sezony, zawsze wiosną. Można ją nawozić płynnym nawozem do roślin zielonych, od początku wiosny aż do końca lata z odstępami 2-3 tygodniowymi. 

Więcej o: