ZUS może wstrzymać wypłatę emerytury. Zmieniono limity ws. dorabiania do wcześniejszego świadczenia

Od 1 grudnia 2022 wprowadzono nowe limity przychodów dla rencistów i emerytów dorabiających do świadczenia. Okazuje się, że będą mogli zarobić ponad 200 złotych więcej niż w poprzednich miesiącach, jednak jeśli emeryci przekroczą limit, ich świadczeni zostanie zmniejszone lub wstrzymane.

Co trzy miesiące zmieniają się limity przychodów dla rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. Najnowsze zmiany wprowadzono 1 grudnia 2022 roku. Co to oznacza dla osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę?

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Abramowicz: W Polsce nie ma znaczenia, czy się zarobiło, czy nie, składkę do ZUS-u trzeba zapłacić

Dorabianie do wcześniejszej emerytury. Od grudnia obowiązują nowe limity przychodu

Jak informujeZakład Ubezpieczeń Społecznych, od 1 grudnia osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę będą mogły dorobić więcej do swojego świadczenia. Jest to związane ze wzrostem kwoty granicznej przychodów, jednak jeśli świadczeniobiorca przekroczy limit, ZUS może zmniejszyć lub zawiść wypłatę świadczenia. Kiedy zakład może to zrobić? Zmniejszenie emerytury lub renty nastąpi, gdy przychody z dodatkowych źródeł przekroczą 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zmiany w wypłacaniu emerytury. Kiedy ZUS może zawiść świadczenie? 

Do zawieszenia emerytury lub renty może dojść, gdy przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 grudnia do końca lutego kwota graniczna wynosi 4 536,50 zł brutto, to o ponad 227 złotych więcej w porównaniu do okresu od września do listopada. Oznacza to, że przychody do tej kwoty nie wpłyną na zmniejszenie świadczenia. Natomiast, aby zakład nie wstrzymał świadczenia, zarobki nie mogą przekroczyć 8 424,90 zł brutto. Jeśli przychody będą się mieścić w granicach od 4 536,50 zł do 8 424,90 zł, spowoduje to zmniejszenie świadczenia o kwotę przekroczenia.

Te osoby mogą dorabiać bez ograniczeń. Czy jesteś w tej grupie? 

Limity nie obowiązują emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. Wyjątek stanowią emeryci, którym ZUS podwyższył świadczenie do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1338,44 zł brutto).

Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum

- wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Więcej o: