Emeryturę po mężu nie tylko dla wdowy. Te osoby nie będą wnioskować, ale opozycja chce to zmienić

Renta rodzinna przysługuje nie tylko współmałżonkowi. Kto jeszcze może otrzymać to świadczenie oraz ile wynosi pełna kwota? Niestety, ze względu na surowe warunki finansowe, wiele osób rezygnuje ze składania wniosku. W tekście wyjaśniamy, jakie zmiany w sprawie wdowiej emerytury chce wprowadzić opozycja. Być może to poszerzy grono świadczniobiorców.

Współmałżonek, który chce pobierać wdowią emeryturę, musi zrzec się własnego świadczenia. Dla wielu osób jest to nieopłacalne. Zmiany w sprawie renty chce wprowadzić opozycja, proponuje seniorom dwa rozwiązania. 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Wdowia emerytura. Komu przysługuje renta rodzinna? 

Wdowia emerytura to potoczne określenie na rentę rodzinną. Jej wysokość jest zależna od liczby członów rodziny, chcących korzystać ze świadczenia. Rentę może pobierać małżonek zmarłego, jego dzieci do ukończenia 16. roku życia, jeśli się uczą, świadczenie przysługuje im do 25. roku życia, a także rodzeństwo oraz wnuki. Jaka jest wysokość świadczenia, w zależności od tego ile osób je pobiera?

  • Jedna osoba - wynosi ono 85 proc. świadczenia.
  • Dwie osoby - wynosi ono 90 proc. świadczenia.
  • Trzy osoby lub więcej - wynosi ono 95 proc. świadczenia. 

Emerytura po mężu nie przysługuje każdej wdowie. Jaki warunek trzeba spełnić?

Współmałżonek może pobierać świadczenie, jeśli spełnia jeden z poniższych warunków:

  • ukończył/ukończyła 50. rok życia, 
  • w chwili śmierci współmałżonka nie był/była zdolna do pracy,
  • wychowuje dziecko uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym (poniżej 16. roku życia, a jeśli dziecko się uczy to do 18. roku życia),
  • wychowuje dziecko ze stwierdzoną niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji, które jest zarazem uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym,
  • ukończył/ukończyła 50 lat lub stał się niezdolny do pracy już po śmierci współmałżonka, ale nie później niż pięć lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania dzieci.

Emerytura po mężu 2022/2023. Projekt opozycji utkwił w Sejmie 

W maju bieżącego roku opozycja złożyła w Sejmie projekt ustawy dotyczący wdowich emerytur. Zgodnie z nim wdowa lub wdowiec mieliby do wyboru:

  • Zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent świadczenia po mężu lub żonie.
  • Pobierać świadczenie męża lub żony i powiększyć je o 50 procent swojego świadczenia. 

Projekt od kilku miesięcy znajduje się w "sejmowej zamrażarce", dlatego posłowie rozpoczęli zbieranie podpisy pod obywatelskim projektem ustawy. Jeśli uda się zebrać 100 tys. podpisów projekt będzie musiał zostać zaprezentowany w Sejmie.

Więcej o: