Oplątwa: egzotyczny kwiat w domu. Zasady pielęgnacji jednej z najciekawszych roślin doniczkowych

Jak pielęgnować oplątwę? Ta niesamowita roślina doniczkowa, należy do jednych z popularniejszych wyborów. Nic dziwnego, ponieważ wygląda niesamowicie. Ma wiele gatunków, jednak każdy ma sporo wymagań. Jednak jeśli będziesz o nich pamiętać, na pewno będzie bujnie rosnąć.

Oplątwa potrafi nadać prawdziwie egzotycznego klimatu wnętrzom. Pędy potrafią być naprawdę długie oraz w przepięknych kolorach, a ponadto 3 lata od rozpoczęcia uprawy, hodowcy powinien ukazać się przepiękny kwiat. Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawić, aby oplątwa zakwitła, postępuj zgodnie z tymi zasadami. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak pielęgnować oplątwę? Pamiętaj, aby znaleźć jej dobre miejsce

Miejsce, w którym będzie stała oplątwa, jest szalenie ważne. Roślina potrzebuje dużo rozproszonego światła. Dlatego świetnie sprawdzi się miejsce w pobliżu okna, przez które najdłużej wpada światło. Półcień nie powinien zaszkodzić roślinie. Natomiast bezpośrednie słońce, jest dla niej bardzo szkodliwe, dlatego unikaj wystawianie jej na promienie. Jeśli chodzi o temperaturę, to oplątwa doskonale poradzi sobie w przedziale pomiędzy 20, a 25 stopni Celsjusza. Zimą jednak należy przenieść roślinę w nieco chłodniejsze miejsce, wciąż dbając o to, aby miała dostęp do światła. 

Oplątwę możesz posadzić w typowej ziemi do roślin doniczkowych poza jednym wyjątkiem. Jeśli zdecydujesz się na odmianę epifityczną, nie powinna ona rozwijać się w ziemi. Taką odmianę należy przymocować do kory lub pnia. 

 

Oplątwa kwiat. Jej podlewanie to podstawa

Oplątwa ma wysokie wymagania również co do podlewania. Ziemia musi być bezwzględnie zawsze wilgotna. Uważaj jednak, aby nie przelać rośliny, ponieważ może jej to zaszkodzić. Wodę można wlewać również do rozety oplątwy. Ważna jest także wilgotność powietrza. Powinna ona wynosić około 60%. Latem oraz wiosną warto pryskać oplątwę raz dziennie. Zimą jednak można robić to znacznie rzadziej, w zależności od potrzeb. Do podlewania zawsze używaj wody odstałej, taka najlepiej posłuży roślinie.

Więcej o: