Nazwiska w Polsce do końca XVII wieku nosiła głównie szlachta. Nazwisko czy przydomek miały odróżniać obywateli. Od XVIII wieku nazwiska zaczęły pojawiać się również wśród mieszczaństwa, a wreszcie i chłopstwa. Powstawały od nazw miejscowości, zawodów, a także imion ojców. Do dziś nazwiska pełnią funkcję identyfikującą.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Antroponimia to dział językoznawstwa, który zajmuje się badaniem nazewnictwa osobowego, w tym imion, przezwisk i nazwisk właśnie. Te tworzono na podstawie przezwisk, które od XVIII wieku zaczęły zgodnie z prawem przechodzić z ojca na syna. To dlatego tak dużą popularnością cieszą się nazwiska związane z miejscem zamieszkania, pochodzeniem, wykonywanym zawodem czy cechami wyglądu, jakimi wyróżniał się przodek. Dokładne prześledzenie etymologii, czyli pochodzenia, naszego nazwiska może jednak być trudne. Często niezbędne jest prześledzenie archiwów, zapisów historycznych, co z kolei wiąże się z podróżami nieraz po całym kraju i rozmowami z rodziną i dalekimi krewnymi. Na szczęście, w dobie cyfryzacji, powstały narzędzia, które znacznie ułatwią znalezienie odpowiedzi na te pytania.
Internetowy słownik nazwisk w Polsce został stworzony przez Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. Zawiera ok. 30 000 haseł, aktualne dane stworzono na podstawie ewidencji PESEL z 2014 roku, a informacje są wciąż aktualizowane. Dowiemy się z niego, w jakim województwie, powiecie, a nawet, w jakiej gminie lub mieście, nasze nazwisko pojawia się współcześnie najczęściej, ile osób dziś nosi je na całym świecie, ale też skąd pochodzi, kiedy pojawiło się po raz pierwszy w dostępnych dokumentach i jaka jest jego (prawdopodobna) etymologia. Wszystkie te informacje sprawdzisz w kilka minut na stronie nazwiska.ijp.pan.pl.
Inną z popularnych wyszukiwarek jest genezanazwisk.pl. Tu również dowiemy się, skąd pochodzi nasze nazwisko, kiedy zanotowano je po raz pierwszy i co może oznaczać. Na tej stronie znajdziemy jednak najpopularniejsze nazwiska w Polsce.