Wyspa Wielkanocna i jej tajemnice. Kamienne posągi Moai to nie jedyne niezwykłe zjawisko w tym miejscu

Wyspa Wielkanocna niezmiennie fascynuje naukowców, podróżników i nie tylko. Pomimo licznych badań miejsce to nadal pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi. Jakie jednak są teorie? Jak powstały kamienne posągi Moai i jak była ich rola? Poniżej uchylamy rąbka tajemnicy!

Wyspa Wielkanocna to wyspa na południowym Oceanie Spokojnym, która przynależy do Chile. Kamienne posągi moai są jej wizytówką i chyba większość z nas choć raz o nich słyszała. Na wyspie znajduje się niemal 900 posągów, a każdy z nich ma setki lat. Są one istotnym osiągnięciem kultury polinezyjskich mieszkańców tego obszaru. Co na ich temat udało się ustalić do tej pory? Jakie są spekulacje archeologów? I co poza posągami jest szczególnie warte uwagi na wyspie?

Wyspa Wielkanocna i kamienne posągi moai. Co o nich wiemy i jakie są teorie?

Najmniejsze posągi moai mają wysokość 1,2 m, zaś najwyższe sięgają 10 m. Niektóre z nich ważą nawet 72 tony. Co więcej, znajdują się one w odległości 18 km od kamieniołomu, gdzie powstały. Jak to możliwe? Jak podaje National Geographic, najbardziej prawdopodobne wydaje się być to, że posągi ten dystans… przeszły! Oczywiście, miały one pewną pomoc. Niemniej w 2012 r., dwóm archeologom udało się przetransportować jeden z posągów, wprawiając go w kołyszący ruch. Metoda ta mogła być z powodzeniem stosowana setki lat temu, gdy możliwości technologiczne były znacznie ograniczone.

 

Interesują cię ciekawostki ze świata? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl.

Kamienne posągi moai a ich przeznaczenie. Obiekt kultu czy może coś więcej?

Nie do końca jasne jest również to, dlaczego posągi moai powstały. Wiele osób wierzy, że odzwierciedlają one dawne bóstwa i w związku z tym związane były z częścią życia religijnego ludności. Przyjmuje się, że miały one zapewnić żyzne plony i uchronić przed brakiem żywności. Co ciekawe, większość posągów znajduje się w pobliżu źródeł słodkiej wody. Możliwe więc, że posągi pokazywały dodatkowo lokalizację oraz jakość tego ważnego zasobu naturalnego.

Wyspa Wielkanocna to nie tylko moai. Co jeszcze warto zobaczyć w tym miejscu?

Wyspa Wielkanocna to bogactwo historyczne i kulturowe, które nie ogranicza się do kamiennych posągów. Z pewnością należy tu wymienić plażę nad Zatoką Anakena, osadę Orongo czy też krater wulkaniczny Rano Kau. Osobom odwiedzającym Wyspę Wielkanocną z pewnością nie zabraknie wrażeń.

 
Więcej o: