Zmiany w świadczeniach 2022/2023. Przeliczenie emerytury po 65. roku życia tylko dla trzech grup osób

W 2022 roku nastąpiły zmiany w przeliczeniach emerytur. Jest to bezpośrednio związane z pojawieniem się nowych tablic średniego dalszego trwania życia. Od teraz do złożenia wniosku upoważnione są zaledwie trzy grupy seniorów. Kto może wnioskować o przeliczenie emerytury?

Główny Urząd Statystyczny pod koniec marca 2022 roku ogłosił nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, z których od 1. kwietnia korzysta Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym część emerytów może wystąpić o przeliczenie świadczenia. Którzy seniorzy mogą to zrobić? 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl 

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Zmiany w przeliczeniach emerytur. Kto może złożyć wniosek o wyższe świadczenie? 

Zgodnie z nowymi tablicami dotyczącymi długości życia Polaków wynika, że zmalała ona we wszystkich przedziałach życiowych. Oznacza to, że cześć seniorów może się starać o uzyskanie wyższego świadczenia.

Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat - o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic

- wyjaśniła prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS. Kto może uzyskać wyższe świadczenie

  • Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku
  • Seniorzy, którzy osiągnęli wiek emerytalny wcześniej, ale nadal pracowali i odprowadzali składki
  • Seniorzy urodzeni po 31 grudnia 1948 (ich emerytury będą przeliczane według nowych zasad)

Kto nie powinien występować o ponowne przeliczenie emerytury? Seniorzy, którzy nie prowadzą działalności zarobkowej i nie opłacają składek.

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia? 

"Przeliczenie świadczenia następuje na Twój wniosek. Emeryturę lub rentę przeliczymy od miesiąca, w którym złożysz wniosek. Jeśli okazałoby się, że po przeliczeniu przysługuje Ci niższe świadczenie, to nadal będziemy wypłacali Ci świadczenie w dotychczasowej wysokości" - czytamy w komunikacie ZUS. Wniosek możesz złożyć osobiście lub wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej ZUS

Więcej o: