Jak uprawiać zamiokulkas zamiolistny? Zastosuj te proste triki, a zmienisz dom w dżunglę

Zamiokulkas zamiolistny to bardzo modny w ostatnim czasie kwiat. Nie jest wymagający w uprawie, a jest naprawdę piękny. Właściwie pielęgnowany odwdzięczy ci się bujnymi liśćmi, których pozazdroszczą wszyscy sąsiedzi i goście! Jak dbać o tę roślinę? Podpowiadamy!

Zamiokulkas nazywany jest "żelazną rośliną". Jest on bowiem wyjątkowo wytrzymały na różne niekorzystne warunki. Jednak jak każda roślina lepiej się chowa, gdy dbamy o niego regularnie. Niestety nawet Zamiokulkas zamiolistny czasem nie rośnie dobrze, a jego liście żółkną i opadają. Winne są błędy w uprawie. Na co więc zwrócić uwagę, by wyglądał pięknie i był zdrowy?

Zobacz wideo Modne pomysły na prezenty z kwiatów. Nie tylko flower box

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wygląda Zamiokulkas? Gdzie i jak go uprawiać?

Zamiokulkas to krzew-sukulent. Z głównego kłącza wypuszcza mięsiste pędy, które dzięki zgrubieniom mają zdolność gromadzenia wody. Grube ogonki podtrzymują niewielkie, owalne, błyszczące liście. Zamiokulkas niezbyt często kwitnie.

Roślina im mniej ma światła, tym bardziej pogłębia zieleń swoich liści. W nasłonecznionym miejscu jego liście pojaśnieją. Należy jednak pamiętać, że ostre słońce mu szkodzi, a na liściach pojawiają się brązowe plamy. Zimą trzeba chronić go przed przeciągami.

Jak pielęgnować Zamiokulkas? Podpowiadamy!

W przypadku uprawy tej rośliny należy utrzymać stałą, ciepłą temperaturę, która nawet zimą powinna oscylować między 15, a 18°C. Kwiatek warto często zraszać, bo nie przepada za zbyt suchym powietrzem. Zimą trzeba chronić go przed przeciągami. Nawozimy go tylko wiosną i latem, niewielką dawką nawozu uniwersalnego.

Liście czyścimy, spryskując je wodą i przecieramy wilgotną szmatką. Roślinka nie wymaga cięcia.

"Żelazna roślina" pochodzi z Afryki Wschodniej. Na salony trafiła w 1996 roku, gdy została wypromowana przez holenderskie firmy ogrodnicze.

Więcej o: