Zamiokulkas nazywany jest "żelazną rośliną". Jest on bowiem wyjątkowo wytrzymały na różne niekorzystne warunki. Jednak jak każda roślina lepiej się chowa, gdy dbamy o niego regularnie. Niestety nawet Zamiokulkas zamiolistny czasem nie rośnie dobrze, a jego liście żółkną i opadają. Winne są błędy w uprawie. Na co więc zwrócić uwagę, by wyglądał pięknie i był zdrowy?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zamiokulkas to krzew-sukulent. Z głównego kłącza wypuszcza mięsiste pędy, które dzięki zgrubieniom mają zdolność gromadzenia wody. Grube ogonki podtrzymują niewielkie, owalne, błyszczące liście. Zamiokulkas niezbyt często kwitnie.
Roślina im mniej ma światła, tym bardziej pogłębia zieleń swoich liści. W nasłonecznionym miejscu jego liście pojaśnieją. Należy jednak pamiętać, że ostre słońce mu szkodzi, a na liściach pojawiają się brązowe plamy. Zimą trzeba chronić go przed przeciągami.
W przypadku uprawy tej rośliny należy utrzymać stałą, ciepłą temperaturę, która nawet zimą powinna oscylować między 15, a 18°C. Kwiatek warto często zraszać, bo nie przepada za zbyt suchym powietrzem. Zimą trzeba chronić go przed przeciągami. Nawozimy go tylko wiosną i latem, niewielką dawką nawozu uniwersalnego.
Liście czyścimy, spryskując je wodą i przecieramy wilgotną szmatką. Roślinka nie wymaga cięcia.
"Żelazna roślina" pochodzi z Afryki Wschodniej. Na salony trafiła w 1996 roku, gdy została wypromowana przez holenderskie firmy ogrodnicze.