Niezwykłe odkrycie naukowców! Ten gatunek przeciska się przez jelita i ma zdolność rozmnażania się

Naukowcy z Wydziału Nauk Biologicznych i Środowiskowych Uniwersytetu w Jyväskylä w Finlandii opisali nowy gatunek bezkręgowców. Rozwinęły one dosyć niespotykaną umiejętność, która pozwala im przeżyć w jelitach.

Niesporczaki to bardzo małe bezkręgowce, żyjące w środowiskach wodnych. Są niezwykle odporne, mogą przetrwać bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury, suszę, promieniowanie kosmiczne, a nawet... próżnię. Szacuje się, że do tej pory znanych jest ponad 1300 gatunków niesporczaków, a lista cały czas się wydłuża. 

Zobacz wideo Naukowcy policzyli, kiedy spotkamy kosmitów. Czym jest paradoks Fermiego?

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Niesporczaki rodem z Harry'ego Pottera. Pochodzenie nazwy

Niesporczaki zazwyczaj można zaobserwować w środowiskach wodnych, jednak mają one zdolność odwracalnej utraty wody z organizmu, która pozwala im kolonizować stosunkowo suche miejsca na przykład wydmy piaskowe. Ten nowo odkryty gatunek został odnaleziony w mchach i porostach na piaszczystych glebach w Parku Narodowym Rokua. Jego łacińska nazwa -Macrobiotus naginae- pochodzi od postaci ze świata J.K. Rowling. Nagini, zanim stała się wężem Lorda Voldemorta, była kobietą której przemiana w pozbawione kończyn zwierzę przypomina proces redukcyjny kończyn, zachodzący u mieszkańców wydm piaskowych. 

Domowe sposoby na opryszczkę (zdj. ilustracyjne) Co na opryszczkę? Wystarczy kuchenny produkt za złotówkę i woda

Przeżycie niezależnie od warunków. Odporność niesporczaków

Naukowcy zgodnie twierdzą, że jeżeli chodzi o małe organizmy jak niesporczaki, ich zdolność jest ograniczona do określonego obszaru i zależy od wiatru oraz wody. Niesporczaki jednak potrafią przemieszczać się poprzez jelita ślimaków. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Finlandii dostarczyło bezpośrednie dowody na fakt, że te małe bezkręgowce są w stanie przetrwać przejście przez wnętrze ślimaków lądowych. W odchodach jednej czwartej dzikich ślimaków z gatunku Arianta arbustorium udało się odzyskać aktywne stworzenia.

Tillandsia (oplątwa)
Tillandsia (oplątwa).
Do życia nie potrzebuje ziemi ani doniczek, wystarczą jej np. kawałki kory czy duże muszle. Latem można ją rozwiesić na balkonie na podpórkach do kwiatów - przyjmie to z wdzięcznością.
Jak pielęgnować oplątwę? To jedna z najciekawszych roślin doniczkowych

W tę i z powrotem. Dwudniowa podróż przez ślimaka

Udało się stwierdzić, że spośród spożytych przez ślimaki niesporczaków, aż jedna trzecia została wypróżniona żywa po okresie dwóch dni. Ponadto, okazy, które przetrwały podróż były w stanie się rozmnażać w warunkach laboratoryjnych. Badacze zauważają, że niesporczaki w ciele ślimaków przez ten okres, są w stanie pokonać dystans 10 metrów, co byłoby praktycznie niemożliwe do pokonania na ich "nogach". 

Licznik prądu Prąd 4.0. Ogromne zmiany w dopłatach do prądu wejdą w życie na dniach

Więcej o: