Niezwykłe odkrycie naukowców! Ten gatunek przeciska się przez jelita i ma zdolność rozmnażania się

Naukowcy z Wydziału Nauk Biologicznych i Środowiskowych Uniwersytetu w Jyväskylä w Finlandii opisali nowy gatunek bezkręgowców. Rozwinęły one dosyć niespotykaną umiejętność, która pozwala im przeżyć w jelitach.

Niesporczaki to bardzo małe bezkręgowce, żyjące w środowiskach wodnych. Są niezwykle odporne, mogą przetrwać bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury, suszę, promieniowanie kosmiczne, a nawet... próżnię. Szacuje się, że do tej pory znanych jest ponad 1300 gatunków niesporczaków, a lista cały czas się wydłuża. 

Zobacz wideo Naukowcy policzyli, kiedy spotkamy kosmitów. Czym jest paradoks Fermiego?

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Niesporczaki rodem z Harry'ego Pottera. Pochodzenie nazwy

Niesporczaki zazwyczaj można zaobserwować w środowiskach wodnych, jednak mają one zdolność odwracalnej utraty wody z organizmu, która pozwala im kolonizować stosunkowo suche miejsca na przykład wydmy piaskowe. Ten nowo odkryty gatunek został odnaleziony w mchach i porostach na piaszczystych glebach w Parku Narodowym Rokua. Jego łacińska nazwa -Macrobiotus naginae- pochodzi od postaci ze świata J.K. Rowling. Nagini, zanim stała się wężem Lorda Voldemorta, była kobietą której przemiana w pozbawione kończyn zwierzę przypomina proces redukcyjny kończyn, zachodzący u mieszkańców wydm piaskowych. 

Przeżycie niezależnie od warunków. Odporność niesporczaków

Naukowcy zgodnie twierdzą, że jeżeli chodzi o małe organizmy jak niesporczaki, ich zdolność jest ograniczona do określonego obszaru i zależy od wiatru oraz wody. Niesporczaki jednak potrafią przemieszczać się poprzez jelita ślimaków. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Finlandii dostarczyło bezpośrednie dowody na fakt, że te małe bezkręgowce są w stanie przetrwać przejście przez wnętrze ślimaków lądowych. W odchodach jednej czwartej dzikich ślimaków z gatunku Arianta arbustorium udało się odzyskać aktywne stworzenia.

W tę i z powrotem. Dwudniowa podróż przez ślimaka

Udało się stwierdzić, że spośród spożytych przez ślimaki niesporczaków, aż jedna trzecia została wypróżniona żywa po okresie dwóch dni. Ponadto, okazy, które przetrwały podróż były w stanie się rozmnażać w warunkach laboratoryjnych. Badacze zauważają, że niesporczaki w ciele ślimaków przez ten okres, są w stanie pokonać dystans 10 metrów, co byłoby praktycznie niemożliwe do pokonania na ich "nogach". 

Więcej o: