Jak rozgrzać silnik na mrozie? Za ten jeden błąd zapłacisz mandat. Większość kierowców tego nie wie!

Jak szybko rozgrzać silnik na mrozie? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców i kierowczyń, szczególnie rano. Nagłe obniżenie temperatur może przysporzyć kłopotów nie tylko na drodze, ale też na parkingu. Niestety, w pośpiechu łatwo o mandat. Jak go uniknąć?

Niskie temperatury to zmora wszystkich kierowców. Śliskie drogi, oszronione szyby i niedziałający silnik to tylko kilka z najczęściej spotykanych problemów w zimie. Szczególnie ten ostatni bywa wyjątkowo uciążliwy. Kłopot z uruchomieniem samochodu może spotkać każdego, dlatego przedstawiamy najlepsze sposoby na rozgrzanie silnika o tej porze roku. Pamiętaj o tym, a unikniesz kary.

Zobacz wideo Policjanci podglądali kierowców na miejskim monitoringu. Potem podjeżdżał nieoznakowany radiowóz

Zainteresował cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na buzz.gazeta.pl

Jak szybko rozgrzać silnik zimą? Popularne sposoby nie są najlepsze

Powszechnie znanym sposobem na rozgrzanie silnika jest uruchomienie samochodu i odczekanie kilku minut przed rozpoczęciem jazdy. Wielu kierowców stosuje tę metodę, myśląc, że w ten sposób olej osiągnie odpowiednie właściwości do ochrony osprzętu. Okazuje się jednak, że taka technika pomoże, ale...nie na silnik. Jest to dobry sposób na ocieplenie szyb, by przy włączonej wentylacji z łatwością pozbyć się pary i szronu. Postój z włączonym silnikiem nie ma jednak wpływu na olej.

Mandat za włączony silnik podczas postoju. Jak go uniknąć?

Współczesne oleje są zdecydowanie bardziej odporne na niskie temperatury niż te, które stosowano jeszcze kilkanaście lat temu. Z tego powodu odczekanie kilku minut przed ruszeniem nie jest konieczne. Wręcz przeciwnie — takie działanie może tylko zaszkodzić. Wysokie spalanie i niedogrzany silnik powoduje wytwarzanie bardziej toksycznych spalin, w efekcie czego możemy otrzymać...mandatZa pozostawienie samochodu na postoju z włączonym silnikiem grozi kara od 100 do 300 złotych grzywny. Zarówno dla kierowcy, jak i środowiska, lepiej będzie, jeśli wyruszy on zaraz po uruchomieniu pojazdu. Mówi o tym art. 60 ust. 2 pkt 3 Ustawy o ruchu drogowym.

W jaki sposób najlepiej rozgrzać silnik? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Najważniejsze jest to, co kierowca zrobi po wyjechaniu na ulicę. Najlepszą techniką na rozgrzanie silnika jest bowiem jazda na niskich obrotach. W ten sposób unikniesz ewentualnej awarii. Jazda na wysokich obrotach przy nierozgrzanym silniku to duże obciążenie dla samochodu. Takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia wielu elementów, między innymi tłoków, pierścieni, zaworów czy turbosprężarki. 

Więcej o: