Jak czyścić okap? Ten niezawodny trik uratuje kuchnię podczas świątecznego gotowania

Jak czyścić okap? Ten sprzęt kuchenny jest niewątpliwie bardzo pomocny. Dzięki niemu pozbywamy się zapachów związanych z gotowaniem i chronimy meble kuchenne. Jak jednak sprawić, by sam okap nie straszył swoim wyglądem? Zdradzamy jeden genialny trik, jak wyczyścić okap z tłuszczu szybko, skutecznie i bez szorowania.

Okap kuchenny pełni zarówno funkcje praktyczne, jak i estetyczne. Pochłania on zapachy oraz nadmiar pary wodnej, co czyni go niezastąpionym podczas gotowania. Ponadto może być ciekawym i atrakcyjnym uzupełnieniem wnętrza, niezależnie od stylu, w jakim jest urządzona dana kuchnia. Efekt ten zostanie jednak skutecznie popsuty przez nagromadzony tłuszcz i kurz. Na szczęście możesz tego uniknąć, stosując domowe sposoby. Niektóre z nich mogą cię zaskoczyć.

Zobacz wideo Fusy od kawy, cola, sól mogą mieć nietypowe zastosowanie

Interesują cię kuchenne triki? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl.

Jak wyczyścić tłusty okap w kilka minut? Zwalczaj tłuszcz tłuszczem, to naprawdę działa!

Choć może się to wydawać niewiarygodne, do wyczyszczenia tłustego okapu doskonale nada się oliwa z oliwek. Wystarczy, że zabrudzenia posmarujesz oliwą i pozostawisz je na kilka minut, nakrywając je ściereczką namoczoną w gorącej wodzie. Po odczekaniu odpowiedniego czasu plamy będą znacznie łatwiejsze do usunięcia przy pomocy ostrej strony gąbki. Co więcej, resztki oliwy pozostawione na okapie dodadzą mu pięknego blasku. W podobny sposób możesz użyć oliwki dla niemowląt.

Jak oczyścić okap? Spróbuj wody z octem na trudniejsze zabrudzenia

Woda z octem to połączenie chętnie wykorzystywane w domowych porządkach. Świetnie sprawdzi się ono również tutaj, zwłaszcza jeśli zmagasz się z trudniejszymi zabrudzeniami. Aby uzyskać odpowiedni roztwór, wymieszaj płyny w proporcji 1:1. Możesz też użyć butelki ze spryskiwaczem, co dodatkowo ułatwi pracę. Odczekaj chwilę i usuń tłuszcz przy użyciu gąbki. Na koniec przetrzyj okap mokrą ścierką i wytrzyj do sucha.

Jak wyczyścić okap sodą? Niezastąpiony produkt w każdej kuchni

Kolejnym dobrze znanym produktem kuchennym stosowanym podczas sprzątania jest soda oczyszczona. Ta metoda sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku czyszczenia kratki i filtrów okapu. Wystarczy, że 3 woreczki sody zalejesz gorącą wodą i umieścisz w niej wybrane elementy. Pozostałe resztki zabrudzeń powinny z łatwością dać się usunąć gąbką.

Więcej o: