Dni wolne za święto w sobotę 2022. Czy i komu przysługują? Kluczowy jest jeden dokument

Czy jeśli Święto w tym roku przypada na sobotę, to przysługuje odbiór dnia wolnego za święto? Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać. Sprawdź, czy będą dni wolne za święto w sobotę 2022, w 2023 roku i czy za 25 grudnia 2022 należy się dzień wolny, mimo że to niedziela.

Większość Polaków wie, że każde święto państwowe jest zazwyczaj ustawowo wolne. Jeśli jednak wypada ono w niedzielę, pracownik ma pecha i niestety nie ma dodatkowego dnia wolnego. Inaczej jednak sytuacja wygląda w momencie, kiedy święto wypada w sobotę. Sprawdź, co ci się wtedy należy.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakich życzeń nie składać w święta?

Dni wolne za święto w sobotę 2022. Odbiór dnia wolnego za święto

Jeśli święto przypada na niedzielę, to niestety pracownikowi nie należy się za to dodatkowy dzień wolny. Natomiast sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli święto, które normalnie byłoby dniem ustawowo wolnym od pracy, przypada na sobotę. W takiej sytuacji pracownik może odebrać dodatkowy dzieńWedług art. 130 par. 2 Kodeksu pracy "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Oznacza to, że każda osoba zatrudniona na umowie o pracę może otrzymać dodatkowy dzień wolny, za święto w sobotę. Jednak, czy dzień Wigilii również się do tego zalicza? Niestety nie do końca.

Dni wolne za święto w sobotę 2022. Odbiór dnia wolnego za święto

Jak już wiesz, jeśli święto, które jest ustawowo wolne, wypada w sobotę, możesz odebrać dodatkowy dzień wolny u swojego pracodawcy. Wystarczy, że twoją formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Czy jednak Wigilia również zalicza się do tej zasady? Niestety niekoniecznie. W roku 2022 tylko jedno święto, które jest dniem wolnym od pracy było w sobotę i był to 1 stycznia. To właśnie wtedy można było skorzystać z tego prawa. Jednak Wigilia, nie jest ustawowo wolna od pracy. Co oznacza, że niestety za ten dzień nie można odebrać dnia wolnego za święto. 

Czy za 25 grudnia 2022 należy się dzień wolny?

Możliwość odbioru dnia wolnego za święto w weekend dotyczy tylko soboty. Jeśli ma ono miejsce w niedzielę, pracownik nie może upominać się o dodatkowy wolny dzień. Nie ma możliwości odbioru dnia wolnego za 25 grudnia 2022 r.

Więcej o: