Jak odetkać zlew bez "żmijki" i "kreta"? Domowy trik, dzięki któremu hydraulik nie zarobi ani grosza

Jak walczyć z zatkanym zlewem, jeśli nie posiadasz "żmijki" lub "kreta"? Ten domowy trik sprawi, że już nigdy nie wezwiesz hydraulika. W przypadku rur zapchanych tłuszczem można z powodzeniem zastosować domowe sposoby. Podpowiadamy jakie. Spróbujcie koniecznie!

Prawdopodobnie każdy z nas miał kiedyś do czynienia z zapchanymi rurami. W zlewie kuchennym problem ten pojawi się prędzej czy później. Nawet jeśli korzystasz ze zmywarki, do rur odprowadzających zlewu mogą trafiać resztki jedzenia i tłuszcz. Gromadzące się zanieczyszczenia prowadzą natomiast do powstania zatoru. Jak można się go pozbyć? Przede wszystkim, najlepiej jest działać szybko, gdy wyrządzone szkody nie są jeszcze zbyt duże. Wtedy też domowe sposoby będą najskuteczniejsze.

Zobacz wideo Jak pielęgnować zlew, by był zawsze lśniący i czysty?

Chcesz wiedzieć, jak zadbać o kuchnię? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Domowe sposoby na udrażnianie rur? Pomoże soda z octem

O ile zator z tłuszczu nie jest jeszcze zbyt duży, bardzo dobrze może sobie z nim poradzić połączenie sody oczyszczonej i octu spirytusowego. Aby odetkać rury tą metodą, należy do odpływu wsypać 2/3 szklanki sody i zaleć ją szklanką octu. Następnie zaleca się zatkać odpływ korkiem i odczekać co najmniej pół godziny. Po tym czasie odpływ spłukujemy obficie gorącą wodą.

Zapchane rury od tłuszczu w zlewie? Spróbuj przepychaczki

W przypadku trudniejszych zatorów warto spróbować popularnego gumowego przepychacza do rur. Skuteczne może okazać się też połączenie tego przyrządu z wyżej opisaną metodą. Zator poluzowany przez roztwór sody z octem będzie znacznie łatwiejszy do mechanicznego przepchnięcia.

Jak uniknąć zapchanych rur? Pamiętaj o regularnej pielęgnacji

Zapchane rury odpływowe w kuchni nie będą częstym problemem, jeśli będziesz regularnie podejmować proste działania, które ograniczą gromadzenie się tłuszczu. Raz w tygodniu wlej do zlewu zagotowany ocet lub wsyp sodę i zalej ją gorącą wodą. Jako działanie profilaktyczne skuteczna powinna być nawet zwykła sól kuchenna, którą, podobnie jak sodę, należy zalać wrzątkiem. Dodatkowo pomocne będzie założenie na odpływ specjalnego sitka, które ograniczy dostawanie się do rur resztek jedzenia.

Więcej o: