Okultacja nad Polskim niebem. Ostatni raz to tajemnicze zjawisko gościło u nas 10 lat temu

Już wkrótce zobaczymy jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych, jakie możemy zobaczyć na niebie. Ostatni raz obserwowaliśmy ten fenomen w Polsce 10 lat temu. Koniecznie spójrzcie w niebo, bo taka okazja prędko się nie powtórzy. Podpowiadamy szczegóły!

Takie zjawiska nie są zbyt częste, więc warto na nie zwrócić uwagę. Tym razem ma ono związek z Księżycem i Marsem. O co chodzi?

Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co nas czeka już niebawem? Okultacja nad Polskim niebem

Okultacja to termin używany do opisania zjawiska, w którym jeden obiekt przechodzi przed drugim z naszej perspektywy na Ziemi. Zakrycia planet mają miejsce, gdy jedna planeta przechodzi przed drugą. Zakrycia nie są rzadkimi zdarzeniami, ale trudno je przewidzieć, ponieważ zależą od względnego położenia dwóch planet i ich orbit wokół Słońca.

Do zakrycia Marsa dojdzie 8 grudnia 2022 w godzinach 7:04 do 7:47 rano. Zjawisko będzie widoczne na niebie północno-zachodnim, na wysokości 13 - 17 stopni w zależności od rejonu Polski.

Okultacja nad Polskim niebem. Jak ją obserwować?

Księżyc wędrując po niebie co jakiś czas zakrywa gwiazdy albo planety. Już na początku grudnia 2022 nadarzy się doskonała okazja takiej obserwacji. Zobacz koniecznie, jak Mars chowa się za tarczą naszego naturalnego satelity.

Jest to proces rozłożony w czasie. Mars nie zgaśnie nagle, a będzie tracił swoją jasność stopniowo. Dopiero po pewnym czasie zostanie całkowicie zakryty przez Księżyc.

Najlepszym sposobem na zobaczenie tego zjawiska jest udanie się do jakiegoś miejsca położonego z dala od światła latarni. Możesz także użyć lornetki lub teleskopu, aby przyjrzeć się z bliska temu, co dzieje się na jego powierzchni. Upewnij się, że nie zasłaniają ci jakieś budyni lub pagórki.

Więcej o: