Czy można myć auto na mrozie? Jak dbać o samochód zimą? Zapamiętaj te rady, a nie stracisz pieniędzy

Jak dbać o samochód zimą? To pytanie zadaje sobie wielu zmotoryzowanych. Dla sporej części właścicieli pojazdów umycie auta zimą stanowi problem. Obawiają się uszkodzenia lakieru i uszczelek. Czy można myć auto zimą i czy aby jest to bezpieczne? Podpowiadamy, jak myć samochód zimą, aby uniknąć problemów i nie stracić pieniędzy.

Spora część kierowców jest zdania, że mycie auta zimą to żmudna praca. Podróż do myjni tylko po to, żeby po przejechaniu paru kilometrów samochód znowu się ubrudził, dla wielu zdaje się bez sensu. Inni argumentują, że mycie auta podczas mrozów może doprowadzić do uszkodzenia lakieru i sprawić więcej kłopotów niż jest wart czysty samochód. Jak bezpiecznie umyć auto zimą?

Zobacz wideo Jaki był najlepszy samochód 2022 roku? Zaczynamy głosowanie w plebiscycie The Best of Moto!

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Mycie samochodu zimą. Dlaczego warto myć samochód o tej porze roku?

Zimą ulice są pokryte nie tylko lodem i śniegiem. Dochodzą do nich również sól drogowa, piasek czy żwir. Choć te materiały świetnie się sprawdzają do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze, dla karoserii samochodów oznaczają one jednak duże ryzyko zarysowań a w połączeniu z wilgocią, również rdzę. Sól, czyli chlorek sodu może być wykańczająca dla felg samochodowych. Błoto tworzące się podczas rozpuszczania się śniegu także nie służy pozytywnie karoserii aut.

Najlepsze sposoby na rozgrzanie silnika przed jazdą Za ten błąd dostaniesz mandat! Sprawdź, jak rozgrzać silnik na mrozie

Mycie samochodu na mrozie. Jak dbać o samochód zimą i czy wybrać myjnię?

Myjnia automatyczna jest najprostszym i najszybszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli temperatura nie rozpieszcza. Te myjnie mogą doprowadzić do szybszego zużywania się lakieru samochodowego. Jednak sprawdzone, bezpieczne myjnie automatyczne są dobrym rozwiązaniem zimą, ponieważ większość z nich ma również opcje suszenia

Myjka ciśnieniowa używana na zewnątrz nie jest najlepszym pomysłem, gdyż nie ma możliwości osuszenia samochodu. Wytarcie auta ręcznie jest niewykonalne w takich warunkach. Nim zdążymy to zrobić, część wody zamarznie i istnieje możliwość, że dostała się do szczelin i zamarzając, rozsadzi plastikowe elementy. Zaletą tej myjni jest możliwość dokładnego wypłukania nadkoli i podwozia z soli czy piasku.

Licznik prądu Prąd 4.0. Ogromne zmiany w dopłatach do prądu wejdą w życie na dniach

Bezpieczne mycie auta zimą. Wystarczy zapamiętać te zasady

Mycie auta zimą może być kompletnie bezpieczne. Wystarczy pamiętać, żeby zabezpieczyć wcześniej zamki i dokładnie wysuszyć. Jeśli będziemy o tym pamiętać to pod warunkiem, że temperatura nie będzie ujemna, możemy nawet korzystać z myjni samoobsługowych. Kiedy jednak temperatura spadnie poniżej 0 lepiej i bezpieczniej będzie wybranie zadbanej i niezużytej myjni automatycznej. Najważniejsze jest, żeby po wizycie auto było suche. Umyte auto będzie nie tylko lepiej wyglądać, ale też krócej będzie pokryte solą drogową, która szkodzi karoserii.

Tuja Zazwyczaj wylewasz ją do zlewu. Podlej nią tuje, a będą zielone i bujne

Więcej o: