"Nawet 60 km na godzinę!" Nagranie tego zwierzęcia w polskich lasach wzbudziło poruszenie w sieci

Nie tylko są jednymi z największych zwierząt w polskich lasach, ale też doskonałymi biegaczami. O kogo chodzi? O jedne z najpopularniejszych polskich zwierząt leśnych. Lasy Państwowe opublikowały właśnie nagranie, na którym widać, jak jeden z nich przemierza żwawym krokiem leśne tereny.

Szacuje się, że w Polsce żyje około 20 tysięcy łosi. Najwięcej jest ich w lasach położonych w północno-wschodniej części kraju. Obecnie w całej Polsce obowiązuje całoroczny zakaz polowań na te zwierzęta.  

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Zobacz wideo Oko w oko z łosiem. Straż graniczna nagrała spotkanie na granicy polsko-białoruskiej

Jest jednym z najszybszych leśnych zwierząt. O kim mowa? Oczywiście o łosiu 

Lasy Państwowe opublikowały w poniedziałek na Twitterze filmik, na którym widać przemieszczającego się łosia. Filmik z biegającym ssakiem udostępniło Nadleśnictwo Kraśnik położone w województwie lubelskim. Leśnicy przy okazji publikacji nagrania przypomnieli, że łosie to jedne z najszybszych zwierząt w polskim lasach

Ale wiecie, że łoś może pobiec nawet 60 km/h?

- czytamy w opisie filmiku.

Co jeszcze warto wiedzieć o łosiu? 

Łosie to świetni biegacze, ale nie tylko. Nurkują jak mało kto

To jeden z największych przedstawicieli jeleniowatych, a dorosłe łosie mogą ważyć nawet pół tony. Leśnicy podkreślają jednak, że mimo to bez problemu poruszają się po bagnach i mokradłach, które są ich środowiskiem życia. Na grząskim podłożu nie zapadają się dzięki szerokim racicom. Te ssaki nie tylko są świetnymi biegaczami, ale tez pływakami, a nawet nurkami. Łoś może przebywać pod wodą nawet 60 sekund.

Czy polskie łosie mają "łopaty"? Jakie są ich przysmaki? 

Charakterystyczne dla łosi są poroża w kształcie łopaty, jednak Lasy Państwowe wyjaśniają, że u polskich łosi rzadko przyjmuje ono taki kształt. Co robią łosie, kiedy są głodne? Naginają i łamią drzewka racicami, aby umożliwić sobie dostęp do smakowitych wierzchołków.

Zimą z zapałem obgryzają młode sosny, osiki, brzozy, lipy, kruszyny, wierzby, a także borówki i wrzosy. Łoś latem potrzebuje dziennie 30-50 kg pokarmu, zimą 12 kg

- tłumaczą leśnicy z Lasów Państwowych.

Okres godowy łosi nazywany jest bukowiskiem i ma miejsce we wrześniu. 

Więcej o: