Ile wynosi podatek od spadków i darowizn? W 2023 wejdą zmiany. Te osoby czeka wielki zastrzyk gotówki

Choć ostatnie zmiany podatkowe od spadków i darowizn zostały wprowadzone zaledwie dwa miesiące temu, Ministerstwo Finansów już szykuje kolejną ustawę na 2023 rok. Zmiany w kwotach wolnych od podatku 2023 oznaczają dla niektórych osób szansę na duży zysk.

Ministerstwo Finansów szykuje zmiany w wysokości kwot wolnych od podatków. Mają być one jeszcze wyższe niż te, które wprowadzono po ostatnich zmianach. Wiele osób może na tym sporo zyskać i zachować dużą sumę pieniędzy dla siebie.

Zobacz wideo Co dobija Julię Szponer? "Najbardziej mnie martwią podatki" [Lista Plotka

Zainteresował cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na buzz.gazeta.pl

Ile wynosi kwota wolna od podatku 2022? Progi niedawno zostały podniesione

Ostatnia zmiana podatku od spadków i darowizn została wprowadzona 13 października 2022 roku. Od tamtego czasu kwota wolna od podatku wzrosła i obecnie wynosi: 

  • 10 434 zł dla osób w I grupie podatkowej,
  • 7 878 zł dla osób w II grupie podatkowej,
  • 5 308 zł dla osób w III grupie podatkowej.

Oznacza to, że po ostatnich zmianach możemy więcej pieniędzy zachować dla siebie. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że po kolejnej ustawie, planowanej na 2023 rok, poszczególne grupy podatkowe mogą zyskać jeszcze więcej.

Zmiany podatkowe 2023. Nowe progi mogą oznaczać duży zysk

22 września 2022 roku, jeszcze przed wprowadzeniem zmian w październiku, Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji skierowała do Marszałka Sejmu projekt ustawy, w której proponuje jeszcze większe podwyżki kwot wolnych od podatku od spadków i darowizn. W projekcie przewidziano podniesienie tych kwot do 12-krotności, 9-krotności i 6-krotności aktualnego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Aktualnie wynosi ono 3010 zł, a od stycznia wzrośnie. Nowa ustawa ma wejść w życie z początkiem 2023 roku.

Grupy podatkowe mają ogromne znaczenie. Ile pieniędzy możesz zachować?

Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której należy obdarowany. Jest ona ustalana przede wszystkim na podstawie stopnia pokrewieństwa. Według strony gov.pl podział wygląda następująco:

  • Grupa I podatkowa to małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa
  • Grupa II podatkowa to zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry, wnuki brata), rodzeństwo rodziców (np. ciotki, wujowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki)
  • Grupa III podatkowa to pozostali nabywcy
Więcej o: