To jedna z najmniej wymagających roślin doniczkowych. Jak dbać o ''stopę słonia''?

Nolina Wygięta, nazywana też potocznie stopą słonia ze względu na swój gruby pękaty pień nie lubi zimy, ani też upałów. Stąd jest też idealną rośliną do pomieszczeń domowych. Mimo tego, że jej pielęgnacja jest prosta, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nolina Wygięta to egzotyczna roślina pochodząca z Meksyku, jednak uprawiana w wielu regionach świata. Ze względu na swój oryginalny wygląd pasuje do wielu wystrojów mieszkań. Jej dużą zaletą jest też odporność na wszelkie zanieczyszczenia powietrza, takie jak na przykład dym tytoniowy.

Warunki dla Noliny

Mimo tego, że ''stopa słonia'' jest łatwą w uprawie rośliną, tak jak wszystkie potrzebuje warunków dla prawidłowego wzrostu. Nolina najlepiej czuje się w domowym zaciszu, przy pokojowej temperaturze w okolicach 15 stopni Celsjusza. Nie lubi hałasu, dlatego nie powinno się jej zostawiać w pokoju, w którym panuje przeciąg. Roślina źle znosi upały, także w przypadku większego skoku temperatury warto czymś ją osłonić, na przykład kartką papieru. 

Odpowiednia pielęgnacja

Nolina nie wymaga zbyt dużej uwagi. Ponadto jest też odporna na ataki szkodników takich jak tarczniki czy przędziorki. To, o czym należy pamiętać, to żeby zwracać uwagę na ostrożne podlewanie rośliny. Nie powinno się robić tego zbyt często, a zwłaszcza, gdy jej podłoże nie zdążyło całkowicie przeschnąć. Nolina Wygięta zasoby wody gromadzi w swoim pniu, więc drogą natury potrafi ona zadbać o siebie ''sama''. W okresie zimowym podlewanie rośliny powinniśmy ograniczyć do minimum i wykonywać to nawet raz do kilku tygodni. ''Stopa słonia'' ma bardzo delikatne korzenie, także podczas ewentualnego przesadzania rośliny musimy zachować szczególną ostrożność. Na szczęście, ze względu na swój system korzeniowy Nolina nie wymaga częstego przesadzania. Najlepiej robić to co 2-3 lata.

Więcej o: