Oplątwa ma właściwości, które sprawdzą się w chłodne dni. Wystarczy, że postawisz ją na parapecie

Jak uprawiać oplątwę? Mimo że oplątwa jest rośliną tropikalną, to wiele osób decyduje się na uprawienie jej w domu. Stała się bardzo popularną ozdobą w wielu mieszkaniach. Co wyróżnia oplątwę i jakie są jej właściwości? Czy chodzi tutaj tylko o kształt i wygląd?

Oplątwy figurują także pod nazwą Tillandsie. To tropikalne rośliny, które coraz częściej zdobią wnętrza domów, dodając im niecodziennego klimatu. Z pewnością robią duże wrażenie, zwłaszcza że charakteryzuje je egzotyczny wygląd. Co warto wiedzieć o oplątwie, zanim wyruszysz na ogrodnicze zakupy

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Pielęgnacja oplątwy. Czy wyróżnia ją tylko egzotyczny wygląd? Wyjaśniamy

Jednym z wielu powodów, dla których ludzie decydują się na zakup oplątwy, jest z pewnością wygląd. Występuje wiele odmian tej rośliny, dlatego z pewnością każdy miłośnik ogrodnictwa znajdzie coś dla siebie. Zwłaszcza że charakteryzują się ogromną różnorodnością w kształtach i kolorach. Jednak jedną z głównych cech, które przyciągają kupujących, może być fakt, że oplątwy nie rosną w ziemi, ponieważ nie mają korzeni (cecha odmiany epifitycznej). Najpotrzebniejsze składniki jest w stanie pobierać samodzielnie z powietrza. Kiedy oplątwa zakwita, z jej rurkowatych liści wyrastają kolorowe kwiaty, m.in. fioletowe.

Oplątwa — jak dbać o tę roślinę? Ma bardzo niewielkie wymagania

Fakt, że oplątwa nie ma korzeni, z pewnością ucieszył niejednego miłośnika roślinności. Osoby, które borykają się z problemem utrzymania roślin przy życiu, nie powinny się bać hodowania jej w domu. Zabicie oplątwy nie jest wcale takie łatwe z uwagi na małe wymagania, ponieważ jest rośliną powietrzną. Należy je trzymać w jasnym miejscu w temperaturze miedzy 15 a 24 stopniami Celsjusza. Roślina nie wymaga dużej wilgotności powietrza. Wystarczy zraszać jej liście maksymalnie 2 razy w tygodniu. Podobnie jak storczyki, oplątwę raz w miesiącu można włożyć do naczynia z wodą. Jednak trzeba uważać, żeby nie dostarczać jej zbyt dużo nawodnienia, ponieważ roślina może zgnić. 

Właściwości oplątwy. Co potrafi ta roślina? Bardzo przyda się zimą

Nie dosyć, że roślina nie wymaga specjalnego traktowania, to w dodatku daje coś od siebie. Oplątwa pochłania wilgoć i oczyszcza powietrze. Warto w nie zainwestować w okresie jesienno-zimowym, kiedy za oknem unosi się wiele zanieczyszczeń. Roślina jest także w stanie zapobiegać rozwojowi grzybów, czy pleśni. 

Więcej o: