Poczta Polska abonament RTV 2022. Czy trzeba wpuścić kontrolera do domu? Prawnicy wyjaśniają

Poczta Polska abonament RTV 2022. Ogłoszono zmiany w opłatach za korzystanie z odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Większość posiadaczy radia lub telewizora musi płacić abonament, jednak część osób jest zwolniona opłaty. Wyjaśniamy, kto nie musi płacić za odbiornik oraz czy mamy obowiązek wpuścić kontrolera do domu. Co się stanie, jeśli tego nie zrobimy?

W 2022 roku opłata za korzystanie z odbiornika radiowego wynosiła 7,50 zł. Z kolei osoby, które posiadają odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy musiały w tym roku płacić 24,50 zł miesięcznie. W związku z nowym rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tej sprawie od 2023 roku wysokość opłat abonamentowych wzrośnie. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kosiński o opłatach za prąd: Samorządy nie mogą generować długu na bieżące wydatki

Poczta Polska abonament RTV. Kto musi płacić abonament RTV?

W przyszłym roku za używanie odbiornika radiowego zapłacimy 8,70 zł miesięcznie, z kolei za odbiornik telewizyjny 27,30 zł miesięcznie. Osoby, które zdecydują się uiścić opłatę z góry za cały rok, otrzymają zniżkę w wysokości 10 procent. Wówczas abonament za odbiornik radiowy będzie wynosić 94,00 zł, a za telewizyjny lub telewizyjny i radiowy 294,90 zł

Abonament RTV musi płacić każda osoba posiadająca odbiornik radiofoniczny lub odbiornik telewizyjny w domu, a także firmy i użytkownicy samochodów. Zwolnione z opłaty abonamentowej są wyłącznie osoby, które: 

  • ukończyły 75. rok życia,
  • zostały zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • seniorzy po 60. roku życia z prawem do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 procent przeciętnego wynagrodzenia.

Poczta Polska abonament RTV 2022. Czy trzeba wpuszczać kontrolera do domu? 

Kontrole przeprowadzają pracownicy Poczty Polskiej S.A., mają oni sprawdzić, czy osoba posiadająca odbiornik radiowy lub telewizyjny płaci abonament RTV. Czy mamy jednak obowiązek wpuszczać kontrolerów do domów? Portal wirtualnemedia.pl zapytał o to prawników. Uważają oni, że nie trzeba wpuszczać kontrolera do domu, czy mieszkania. Osobie, która odmówi kontrolerowi wejścia do domu, nie grożą żadne konsekwencje z tego powodu. Wirtualnemedia cytują: 

Wynika to z konstytucyjnie gwarantowanej zasady legalizmu (zgodnie z którą organy władzy publicznej działają na podstawie oraz w granicach prawa) oraz wolności wyrażonej w art. 50 Konstytucji
Więcej o: