Każdego roku do Betlejem przybywają miliony pielgrzymów. Według tradycji tam właśnie urodził się Jezus. O tym mieście pisali ewangeliści Marek i Łukasz i właśnie tutaj znajduje się Grota Narodzenia. To właśnie miejsce jest oficjalnie uznawane przez kościół za miejsce narodzenia Chrystusa.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Chrześcijanie nie znamy faktycznej daty narodzin Chrystusa. Znawcy, badacze, historycy i eksploratorzy Biblii przyjmują, że prawdopodobnie Jezus przyszedł na świat między 8 a 6 rokiem przed naszą erą, czyli 746-748 roku, według kalendarza rzymskiego za panowania cesarza Oktawiana Augusta.
Niestety żaden z Ewangelistów nie podał dnia, ani nawet dokładnego miesiąca. Tradycja Kościołów Wschodniego i Zachodniego mówi o zimie, a w trzecim wieku ustanowiono symboliczną datę Bożego Narodzenia.
Przyjmuje się, że data 25 grudnia została przyjęta umownie. Ma to związek z hipotezą, że poczęcie Chrystusa dokonało się 25 marca w dniu Zwiastowania.
Betlejem leży na obrzeżach Jerozolimy, jednak to nie jedyna miejscowość o tej nazwie w Ziemi Świętej. Eksperci spierają się nawet, które z dwóch miejsc o tej samej nazwie jest miejscem urodzenia Jezusa.
Miejsce położone zaledwie kilka kilometrów od Jerozolimy jest opiewane w kolędach, a ewangeliści Marek i Łukasz wskazują je jako krainę urodzenia Jezusa z Nazaretu.
Drugie Betlejem nazywane jest galilejskim i leży na północy Izraela, na obrzeżach Nazaretu. Jak wiemy, to właśnie w tej okolicy Jezus spędził dzieciństwo. Co ciekawe ewangeliści piszą "Jezus z Nazaretu", a nie z Betlejem.