Gdzie urodził się Jezus i kiedy ma urodziny? Tradycja, a fakty. Jasełka mogą kłamać

Gdzie urodził się Jezus? Tradycja chrześcijańska przyjmuje, że Jezus urodził się 25 grudnia w stajence. Niemniej jednak wciąż trwają spory dotyczące rzeczywistej daty oraz miejsca narodzin Mesjasza. Gdzie i kiedy urodził się Jezus? Odpowiadamy.

Każdego roku do Betlejem przybywają miliony pielgrzymów. Według tradycji tam właśnie urodził się Jezus. O tym mieście pisali ewangeliści Marek i Łukasz i właśnie tutaj znajduje się Grota Narodzenia. To właśnie miejsce jest oficjalnie uznawane przez kościół za miejsce narodzenia Chrystusa.

Zobacz wideo Nowy hit na Boże Narodzenie? "Upalne święta" z gwiazdą "Seksu w wielkim mieście" - zwiastun

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy urodził się Jezus? 25 grudnia, to data symboliczna!

Chrześcijanie nie znamy faktycznej daty narodzin Chrystusa. Znawcy, badacze, historycy i eksploratorzy Biblii przyjmują, że prawdopodobnie Jezus przyszedł na świat między 8 a 6 rokiem przed naszą erą, czyli 746-748 roku, według kalendarza rzymskiego za panowania cesarza Oktawiana Augusta.

Niestety żaden z Ewangelistów nie podał dnia, ani nawet dokładnego miesiąca. Tradycja Kościołów Wschodniego i Zachodniego mówi o zimie, a w trzecim wieku ustanowiono symboliczną datę Bożego Narodzenia.

Przyjmuje się, że data 25 grudnia została przyjęta umownie. Ma to związek z hipotezą, że poczęcie Chrystusa dokonało się 25 marca w dniu Zwiastowania.

Gdzie urodził się Jezus? W Ziemi Świętej są dwie miejscowości o nazwie Betlejem

Betlejem leży na obrzeżach Jerozolimy, jednak to nie jedyna miejscowość o tej nazwie w Ziemi Świętej. Eksperci spierają się nawet, które z dwóch miejsc o tej samej nazwie jest miejscem urodzenia Jezusa.

Miejsce położone zaledwie kilka kilometrów od Jerozolimy jest opiewane w kolędach, a ewangeliści Marek i Łukasz wskazują je jako krainę urodzenia Jezusa z Nazaretu.

Drugie Betlejem nazywane jest galilejskim i leży na północy Izraela, na obrzeżach Nazaretu. Jak wiemy, to właśnie w tej okolicy Jezus spędził dzieciństwo. Co ciekawe ewangeliści piszą "Jezus z Nazaretu", a nie z Betlejem.

Więcej o: