Pleśń w doniczce? Wypróbuj ten tani, domowy sposób! Popularna przyprawa w mig uratuje roślinę

Co zrobić, kiedy w doniczce pojawi się pleśń? Nie panikuj! Zdradzamy dwa domowe sposoby na pozbycie się tego problemu. Dzięki tym tanim trikom w mig pleśni z doniczki zniknie. Do jednego z nich wystarczy użyć popularnej przyprawy, którą najprawdopodobniej masz już w domu.

Trik z przyprawą nie tylko sprawdzi się, kiedy pleśń pojawi się w doniczce. Z powodzeniem możesz go wykorzystać także w przypadku roślin ogrodowych.  

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak pozbyć się pleśni z doniczki? Sięgnij po tę przyprawę

Jeśli zauważyłeś, że w doniczce pojawiła się niewielka ilość pleśni, to najwyższy czas, aby zacząć działać. Poradzi sobie z nią cynamon. Zazwyczaj dodajemy go potraw oraz deserów, jednak ta przypraw nie tylko dodaje smaku i aromatu, ale też ma właściwości antybakteryjne i grzybobójcze. Dzięki temu upora się z pleśnią, która pojawiła się w doniczce. Wystarczy, że wsypiesz łyżeczkę cynamonu i wymieszasz ją z wierzchnia warstwa ziemi. Zanim jednak to zrobisz, zbierz powstałą warstwę pleśni. 

Domowy sposób na pozbycie się pleśni z doniczki. Włóż ziemię do piekarnika

Innym sposobem jest włożenie ziemi, w której znajdowała się pleśń do piekarnika. Najpierw wyjmij z doniczki warstwę pleśni, a następnie przełóż ją na blachę i włóż do rozgrzanego do 90 stopni piekarnika. Piecz ziemie przez 30 minut, co kilka minut mieszając ją. Po pieczeniu z ziemi zniknie nie tylko pleśń, ale też inne baterie i drobnoustroje. 

Dlaczego w doniczce pojawia się pleśń? Co sprzyja jej powstawaniu?

Z pleśnią w doniczkach najczęściej spotykamy się od jesieni do wiosny. Jakie są powody jej pojawiania się? Po pierwsze nadmierne podlewanie. Pamiętaj, że większość roślin w okresie jesienno-zimowym należy podlewać rzadziej niż latem. Innymi przyczynami mogą być: 

  • wysoka wilgotność powietrza,
  • wysoka wilgotność podłoża,
  • niedobór światła.
Więcej o: