Abonament RTV 2023. Ile wynosi? Te osoby mogą zapłacić więcej niż pozostali. Wystarczy, że się zgodzą

Abonament RTV 2023 będzie wyższy niż rok temu. Ile wynosi? Ta kwota nie jest opłacana przez wielu użytkowniczek i użytkowników radioodbiorników i telewizji. Takie działanie grozi wysokim mandatem za nieopłacanie sprzętu RTV, w razie kontroli. Czy trzeba wpuszczać kontrolera z Poczty Polskiej? Kto może zapłacić najwięcej? Odpowiadamy.

Według ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych większość Polaków zobowiązana jest do płacenia za korzystanie z radia i telewizji. Wiele osób nie rejestruje jednak swoich odbiorników, co może skutkować mandatem. Ile zapłacimy w nadchodzącym roku?

Zobacz wideo Jak mogą wyglądać rachunki za prąd w przyszłym roku?

Zainteresował cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na buzz.gazeta.pl

Opłata RTV 2023. Kto jest zwolniony? Sprawdź, czy należysz do tych osób

Według przepisów na stronie gov.pl abonament RTV powinien opłacać każdy, kto posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny. Są to nie tylko osoby prywatne posiadające telewizor i radio, ale także właściciele samochodów i firm. Taki odbiornik należy zarejestrować w ciągu 14 dni od zakupu. Z płacenia abonamentu są zwolnione m.in. osoby, które:

  • ukończyły 75 lat lub 60 lat, ale przysługuje im emerytura nieprzekraczająca 50% przeciętnego wynagrodzenia
  • mają przyznaną I grupę inwalidzką
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi

Opłaty za RTV 2023. Czy kontrolera trzeba wpuścić do domu? 

Egzekwowaniem opłat abonamentowych zajmuje się Poczta Polska. Kontrolerami są pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej ze specjalnym upoważnieniem. Prawnicy z Kancelarii Prawnej Media w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl zapewniają jednak, że nie ma obowiązku wpuszczenia kontrolera do domu czy do samochodu. Co więcej, nie grożą za to żadne konsekwencje:

Wynika to z konstytucyjnie gwarantowanej zasady legalizmu (zgodnie z którą organy władzy publicznej działają na podstawie oraz w granicach prawa) oraz wolności wyrażonej w art. 50 Konstytucji

Zgodnie z tym przepisem mieszkanie można skontrolować tylko w sytuacjach określonych w ustawie, jednak w ustawie o opłatach abonamentowych nie wspomniano, w jaki sposób taka kontrola ma się odbywać. Jeśli jednak wpuścimy kontrolera do domu, nie wystarczy, by zauważył obecność odbiornika. Musi udowodnić, że sprzęt jest zarejestrowany i zdolny do odbierania programów.

Jeśli wpuścisz do domu kontrolera, a nie wywiązujesz się z opłat, to nie tylko możesz otrzymać nakaz opłacenia zaległych rat, ale i otrzymać surowy mandat, zapłacisz zatem więcej niż pozostali.

Kary za niepłacenie abonamentu RTV 2023. Możesz się od nich odwołać

Kara za niepłacenie abonamentu RTV wynosi 30-krotność jego abonamentu. Do tych kosztów dochodzi zaległa opłata za abonament. Od decyzji o przyznaniu kary można się jednak odwołać w ciągu 14 dni. Taka możliwość przysługuje, jeśli kontrola odbyła się nieprawidłowa lub skontrolowany odbiornik jest jednak niezdolny do odbierania sygnału. 

Ile wynosi abonament RTV 2023? Jest droższy niż poprzednio

Jak możemy przeczytać na stronie Poczty Polskiej, podstawowe, miesięczne stawki abonamentu RTV na 2023 r. wyniosą: — za używanie odbiornika radiofonicznego — 8,70 zł wobec 7,50 zł w 2022 roku, — za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego — 27,30 zł wobec 24,50 zł w 2022 roku.

Więcej o: