Jak wyczyścić materac? Zamiast pić ją rano, wylej na materiał! Ten trik świetnie działa na plamy

Jak wyczyścić materac domowymi sposobami? Ta czynność jak na złość często spędza nam sen z powiek. Martwy naskórek, pot czy plamy powodują uszkodzenie materiału, które zdaje się niemożliwe do uratowania. Nic bardziej mylnego! Domowe produkty w mig usuną brud.

Naturalne jest, że większość z nas regularnie zmienia pościel i prześcieradła, a kołdry i poduszki są wietrzone. Często jednak podczas tych rutynowych porządków pomijamy zadbanie o materac. Po jakimś czasie jego użytkowania zbiera się na nim nie tylko kolekcja plam, ale również pot i martwy naskórek, które są pożywką do rozwoju bakterii i roztoczy. Ten znowu, są odpowiedzialne za alergię, bóle głowy i podrażnienia skóry. Do wyczyszczenia materaca warto zastosować te domowe sposoby, które szybko uporają się z problemem. Jeden z nich może cię zaskoczyć!

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

 Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak doprać brudny materac? Czyszczenie na sucho za pomocą sody oczyszczonej

Do wyczyszczenia brudnego materaca można użyć sody oczyszczonej. Soda jest nie tylko o wiele wygodniejszą alternatywą do prania materaca, ale też sporo tańszą i szybszą. Wystarczy posypać sodą zabrudzenia, odczekać kilka minut by substancja zaczęła działać. Po kilkunastu minutach należy starannie odkurzyć sodę z materaca. Jeśli potrzebujemy mocniejszego czyszczenia, jedyne co trzeba zrobić to przed tym zabiegiem delikatnie spryskać materac białym octem. Pozbędzie się on wtedy dodatkowo nieprzyjemnych zapachów. Soda oczyszczona nie tylko pomoże nam pozbyć się zabrudzeń, ale jest także świetnym produktem, aby pozbyć się ewentualnych wirusów. Ma specjalne właściwości bakteriobójcze, a także usuwające drobnoustroje.

Jak doczyścić materac za pomocą wody? Ten napój ma wiele zastosowań

Wiele osób rano sięga po jeden z dwóch napojów. Jest to kawa lub woda z cytryną, która świetnie poprawia metabolizm. Doskonałą domową metodą na czyszczenie materaca jest właśnie woda z cytryną. Wystarczy wymieszać je w proporcjach 2:1, żeby wywabić plamę z materaca. Tę mieszankę nakładamy na materiał i pozostawiamy na kilka minut, po czym ścieramy ją wilgotną ściereczką. Sok z cytryny jest nie tylko bardzo skuteczny w czyszczeniu, ale działa też antybakteryjnie. Nie zawiera w sobie chemii i jest bezpieczna dla naszego organizmu. 

Sposób na trudne plamy? Woda utleniona na rany i zabrudzenia

Zdarza się, że plamy są wyjątkowo trudne do wywabienia, wtedy z pomocą przychodzi woda utleniona. Zabrudzenie wystarczy polać roztworem i po kilku minutach, przetrzeć je ścierką albo gąbką. Czasami mamy też do czynienia z plamą z krwi, na którą idealnym sposobem będzie sól i woda. Świeże plamy z krwi są o wiele łatwiejsze do wywabienia. Brudne miejsce należy posypać solą, a następnie przepłukać zimną wodą. Im niższa temperatura wody, tym lepszy będzie efekt.

Więcej o: