Jak przechowywać sałatkę jarzynową, żeby była świeża jak dłużej? Ten sposób jest banalnie prosty!

Sałatka jarzynowa to danie proste, smaczne, a dla wielu polskich rodzin jest to też obowiązkowa tradycja związana z Bożym Narodzeniem i innymi świętami. Ze względu na jej popularność często przygotowujemy ją w bardzo dużych ilościach. Jak sprawić, aby te zapasy były jak najdłużej świeże? Podpowiadamy!

Każda rodzina ma nieco odmienne zwyczaje bożonarodzeniowe, jednak sałatka jarzynowa to pozycja obowiązkowa chyba w większości domów. Jej skład oczywiście może się nieznacznie różnić w zależności od indywidualnych upodobań, ale podstawy są takie same, co oznacza, że potrawa ta nie jest z reguły bardzo trwała pod względem świeżości. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwolą przechowywać ją dłużej. O czym zatem należy pamiętać, aby uniknąć marnowania jedzenia?

Zobacz wideo Sałatka na święta - proponujemy jarzynową lub śledziową

Interesują cię porady kulinarne? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl.

Przechowywanie sałatki jarzynowej. Dlaczego sałatka kwaśnieje?

Sałatka jarzynowa powinna naturalnie być przechowywana w lodówce. Można ją umieścić w misce, którą dodatkowo owiniemy folią lub w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Należy jednak pamiętać, że gotowane warzywa dość szybko ulegają procesowi fermentacji. Zjawisko to może być dodatkowo przyspieszone, jeśli w sałatce znajdują się jajka oraz cebula. W związku z tym sałatka zazwyczaj pozostaje świeża tylko przez 2-3 dni.

Jak przechowywać sałatkę jarzynową, żeby była świeża dłużej? Ten składnik dodaj dopiero na talerzu

Jednym ze sposobów na przedłużenie świeżości sałatki jarzynowej jest wykluczenie wspomnianych powyżej jajek i cebuli. Nie wszyscy jednak będą chcieli z tych składników rezygnować, a dodawanie ich osobno w późniejszym etapie może być uciążliwie. Znacznie prościej będzie wstrzymać się z dodaniem samego majonezu. Co ważne, brak tego składnika może pomóc przedłużyć świeżość sałatki nawet do tygodnia.

Czy można zamrozić sałatkę jarzynową? To zależy

Powszechnym rozwiązaniem na zachowanie świątecznych posiłków na późniejszy okres jest ich zamrażanie. Czy zatem można zamrozić sałatkę jarzynową z majonezem? Zdecydowanie nie. Jednak sałatkę bez majonezu już tak! Pamiętaj, aby w jej składzie nie było ogórków kiszonych, jajek i cebuli, gdyż produkty te znacząco tracą na jakości w procesie mrożenia, co wpłynie niekorzystnie na smak całej sałatki. Najlepiej jest też mrozić raczej niewielkie porcje, które zjemy na raz.

Więcej o: