W wielu domach choinka stoi nawet kilka tygodni. Najczęściej pojawia się w naszych domach na początku grudnia i ozdabia wnętrze jeszcze długo po świętach. Kiedy powinniśmy rozebrać drzewko?
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Pierwsza data, w której zgodnie z tradycją możemy rozebrać choinkę, wypada 6 stycznia, czyli w Objawienie Pańskie tzw. Trzech Króli. Jest to uroczystość objawienia się Boga ludziom. Symbolem tego święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, zgodnie z którą trzej Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać cześć Jezusowi. Tego dnia w kościołach święci się kadzidło oraz kredę. Poświęconym kadzidłem okadza się mieszkania, z kolei kredą wypisuje się na drzwiach wejściowych litery K+M+B lub C+M+B.
Jeśli chcesz dłużej podziwiać choinkę, możesz ją rozebrać kilka dni później. Drugą datą jest Chrzest Jezusa Chrystusa, to święto zamykające okres świętowania Bożego Narodzenia. Jest to święto ruchome, które wypada w pierwszą niedzielę po uroczystości Trzech Króli. W 2023 roku będzie to 8 stycznia. Ostatnim dniem, w którym zgodnie z tradycją możemy rozebrać choinkę, jest Ofiarowanie Pańskie, czyli święto Matki Boskiej Gromnicznej. Uroczystość ta, co roku wypada 2 lutego. Jest to święto upamiętniające ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej. Choć zgodnie z tradycją choinkę powinniśmy rozebrać podczas jednego ze wskazanych świąt, to wiele osób przez natłok obowiązków decyduje się chować choinkę w dogodnym dla siebie czasie.