Kiedy rozbieramy choinkę? Zgodnie z tradycją powinniśmy to zrobić w wyznaczonych dniach

O tym, że choinkę zgodnie z tradycją powinniśmy ubierać 24 grudnia, wie wiele osób. Okazuje się, jednak, że także rozbieranie choinki powinno nastąpić w określonych dniach. Jakich? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, kiedy zgodnie z tradycją bożonarodzeniowe drzewko powinno zniknąć z domów.

W wielu domach choinka stoi nawet kilka tygodni. Najczęściej pojawia się w naszych domach na początku grudnia i ozdabia wnętrze jeszcze długo po świętach. Kiedy powinniśmy rozebrać drzewko? 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Kiedy rozebrać choinkę? Zgodnie z tradycją powinniśmy zrobić to w tych dniach 

Pierwsza data, w której zgodnie z tradycją możemy rozebrać choinkę, wypada 6 stycznia, czyli w Objawienie Pańskie tzw. Trzech Króli. Jest to uroczystość objawienia się Boga ludziom. Symbolem tego święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, zgodnie z którą trzej Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać cześć Jezusowi. Tego dnia w kościołach święci się kadzidło oraz kredę. Poświęconym kadzidłem okadza się mieszkania, z kolei kredą wypisuje się na drzwiach wejściowych litery K+M+B lub C+M+B.

W tych dniach możemy rozebrać choinkę. Ostatni data wypada na początku lutego 

Jeśli chcesz dłużej podziwiać choinkę, możesz ją rozebrać kilka dni później. Drugą datą jest Chrzest Jezusa Chrystusa, to święto zamykające okres świętowania Bożego Narodzenia. Jest to święto ruchome, które wypada w pierwszą niedzielę po uroczystości Trzech Króli. W 2023 roku będzie to 8 stycznia. Ostatnim dniem, w którym zgodnie z tradycją możemy rozebrać choinkę, jest Ofiarowanie Pańskie, czyli święto Matki Boskiej Gromnicznej. Uroczystość ta, co roku wypada 2 lutego. Jest to święto upamiętniające ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej.  Choć zgodnie z tradycją choinkę powinniśmy rozebrać podczas jednego ze wskazanych świąt, to wiele osób przez natłok obowiązków decyduje się chować choinkę w dogodnym dla siebie czasie.  

Więcej o: