Pielęgnacja wężownicy. Czy języki teściowej są trujące? Poznaj prosty trik, aby sansewieria bujnie rosła

Sansewieria, czyli inaczej wężownica, ale też języki teściowej. To wyjątkowy kwiat, który dzięki swojej prostocie i charakterystycznej formie stał się ostatnio bardzo popularny. Podpowiadamy jak dbać o wężownicę, aby zachwycała przez cały rok.

Sansewieria czasem nazywana "niezniszczalną rośliną" zasłużyła na to miano, ponieważ potrzeba naprawdę wyjątkowego zaniedbania, aby tę roślinę uszkodzić. Poleca się ją osobom zapominalskim, które często wyjeżdżają czy po prostu nie mają zbyt wiele czasu, by opiekować się roślinami. Wężownica jest świetnym uzupełnieniem nowoczesnych wnętrz. Jest to intrygująca wiecznie zielona roślina, którą warto mieć w domu. Jak poprawnie o nią dbać?

Zobacz wideo Wyjeżdżasz na urlop i nie wiesz, co zrobić z ukochanymi roślinami? Podpowiadamy!

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Wężownica, czyli cięte języki teściowej. Poznaj jej wygląd i właściwości

Wężownica to kwiat z rodziny sukulentów, który w swoich mięsistych liściach magazynuje wodę i jest raczej ciepłolubny. Sansewieria jest zaliczana do roślin doniczkowych, a wyróżnia się swoimi dekoracyjnymi liśćmi i niezwykle prostą uprawą. Optymalna temperatura dla tej rośliny latem to 24 stopnie, natomiast zimą, trzeba uważać, by nie spadła poniżej 10 stopni. Niektóre okazy Sansewierii mają wysokość 30 cm, inne potrafią dorosnąć do 150 cm. Cena wężownicy uzależniona jest od wielkości wybranego przez nas rodzaju. Najczęściej waha się od 25 do 30 zł za roślinę o wysokości 40 - 50 cm.

Pielęgnacja wężownicy (Sansewierii). Jak zadbać o podlewanie i nawożenie?

Uprawa Sansewierii nie jest problematyczna nawet dla bardzo zajętych osób. Ten doniczkowy kwiat nie wymaga żadnej specjalnej opieki. Tak jak inne sukulenty raczej preferuje suszę, więc bez ani kropli wody może wytrzymać nawet okres kilku miesięcy. Podczas gorących letnich dni, optymalne będzie podlewanie go co 1-2 tygodnie, natomiast zimą nawet co 21 dni. Najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych. Wężownice wolą suche powietrze. Można je sadzić pojedynczo, jak i grupowo. Jeżeli chodzi o ziemię do posadzenia języków teściowej, najlepiej sprawdzi się uniwersalna ziemia dla kwiatów doniczkowych o odczynie obojętnym z 2-3 centymetrową warstwą drenażu na dnie. 

Kwiat język teściowej – czy jest niebezpieczny? Bez obaw!

Choć wężownica może wzbudzać kontrowersje, nie jest trująca. Warto ją jednak chronić przed najmłodszymi jak każdą roślinę. Dzieci ze swoją tendencją do poznawania świata za pomocą swojej buzi, mogą przysporzyć zmartwień z samego strachu i obawy o ich zdrowie. Mimo niskiego poziomu toksyczności sansewierii kontakt z jamą ustną może spowodować nieprzyjemne objawy takie jak nudności, wymioty i nadmierne ślinienie.

Więcej o: