Jak prać firanki, aby pozostały śnieżnobiałe? Zapamiętaj te zasady, a będą ozdabiać okna przez lata

Białe firanki, to jedna z najważniejszych części wystroju domu. Jak prać firanki? Aby służyły długo, należy je regularnie czyścić. Nowoczesne firanki do kuchni mogą szybko pożółknąć od osadów z gazu i tłuszczu. Jak często prać firanki do sypialni i nie tylko? Podpowiadamy!

Firanki to często duża inwestycja, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak je prać. Można to zrobić na wiele różnych sposobów, a najlepszy sposób będzie zależał od konkretnego pomieszczenia.

Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W jakiej temperaturze prać firanki? Podpowiadamy!

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie firek jest pranie ich ciepłą wodą z detergentem (lub mydłem) w pralce z ustawionym delikatnym cyklem. Podczas gdy niektórzy ludzie wolą prać firanki w pralce, inni wolą prać je ręcznie.

Jeśli masz drogie firany lub chcesz, aby jak najdłużej zachowały nieskazitelny wygląd, warto za każdym razem prać je w rękach. Przy praniu powinno się wybrać możliwie najniższą temperaturę, inaczej materiał się zdeformuje lub potarga.

Jak prać firanki, żeby ich nie prasować? Znamy banalny trik

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie firan jest użycie odkurzacza. Możesz użyć specjalnej nasadki węża, aby odessać cały kurz z tkaniny. Jednak gdy decydujesz się prać firanki na mokro, nigdy nie używaj ostrych chemikaliów ani wybielaczy do zasłon, ponieważ spowoduje to ich szybsze niszczenie.

Aby nie prasować firanek, po praniu pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • Firanki władaj do pralki zawsze złożone w kostkę
  • Bęben pralki nie może być zbytnio przeładowany
  • Pilnuj, by ustawić odpowiedni program prania
  • Wybierz temperaturę maksymalnie 30°C
  • Zwracaj uwagę na dobór odpowiednich detergentów do prania firan
  • Wiruj na max. 400 obrotach
  • Wieszaj mokre
Więcej o: