W tym roku Święta Bożego Narodzenia wyjątkowo przypadają w weekend. Przez to przerwa świąteczna jest krótsza niż zazwyczaj. Wigilia odbywa się w sobotę, a pierwszy dzień świąt w niedzielę. Natomiast 26 grudnia przypada w poniedziałek. Czy tego dnia również będziemy cieszyć się wolnym?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Tego dnia w Kościele Katolickim obchodzi się Dzień św. Szczepana. Postać ta jest uważana za pierwszego chrześcijańskiego męczennika. Apostoł naraził się żydom poprzez głoszenie kazań, które nie podobały się starszyźnie. Oskarżono go o bluźnierstwo, a następnie wywleczono z miasta i ukamieniowano. Z tego powodu 26 grudnia katolicy modlą się w szczególnej intencji za prześladowanych chrześcijan.
Według tradycji, katolicy po Wigilii całą rodziną idą do kościoła na specjalną mszę — Pasterkę. Uczestnictwo w tym wydarzeniu "zwalnia" z obowiązku odwiedzenia Świątyni kolejnego dnia. 25 grudnia obchodzi się Boże Narodzenie i katolicy powinni udać się tego dnia na mszę. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku Dnia św. Szczepana. W drugi Dzień Świąt nie ma obowiązku uczestnictwa w nabożeństwie, mimo że wielu wyznawców chrześcijaństwa się na to decyduje.
Mimo że 26 grudnia przypada w poniedziałek, to jednak w całej Polsce ten dzień jest ustawowo wolny od pracy oraz szkoły. Listę wszystkich dni wolnych, można sprawdzić w ustawie z 18 stycznia 1951 r. 26 grudnia zarówno rodzice, jak i dzieci spędzają czas w domu. Warto przeznaczyć ten dzień na odpoczynek po świątecznych zajęciach, a przede wszystkim po spożywaniu pysznych potraw. Naładowanie baterii przyda się zwłaszcza tym, którzy 27 grudnia muszą wrócić do pracy. Jednym ze sposobów na spędzenie świątecznego wolnego czasu jest spacer, czy rodzinny wyjazd. Zwłaszcza jeżeli w tym roku będą białe święta.