Masz drzewa na swojej działce? Nadchodzą spore zmiany w sprawie ich wycinki. Sprawdź co będzie inaczej

Początek 2023 roku przyniesie zmiany zasad dotyczących wycinki drzew. Mimo że głównie dla przedsiębiorców, rozwiązania prawne pozostaną takie same, mocno poluzowane zostaną zasady dotyczące zgłoszeń przez osoby fizyczne - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jakie drzewa będzie można ściąć bez zezwolenia, a jakie nawet bez zgłoszenia?

Wycinanie drzew na własnej działce będzie łatwiejsze już od stycznia 2023 roku. Bez zezwolenia czy chociażby zgłoszenia będzie można wyciąć coraz więcej drzew. Przyszły rok przynosi również nowości dotyczące sposobu składania wniosków, tworząc możliwość przesyłania ich online. Wszystkie te zmiany wprowadza ustawa z dnia 26 października 2022 roku o zmianie ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych (Dz.U. poz. 2185).

Zobacz wideo Bożek: Zdecydowanie łatwiej jest nam walczyć o Puszczę Amazońską niż o drzewo, które niszczy sąsiad

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zgłoszenie wycięcia drzewa — Jak zrobić to drogą elektroniczną

Wkrótce wnioski o wycinkę drzew zostaną ujednolicone w całym kraju i umieszczone na stronach Biuletynu Informacji Publicznej ministra klimatu i środowiska. Jak dotychczas ich odbiorcą będą: wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Bez zmian pozostają wymogi tego, co ma być w nich zawarte i fakt, że nie będzie za nie pobierana opłata. Dotychczas gminy same decydowały, co znajdować się ma we wnioskach, co w wersji elektronicznej ujednolici się w całym kraju, jednak ustawa nie wspomina o konieczności zmian pisemnych formularzy.

Wycinka drzew bez pozwolenia. Teraz drzewa będą mogły być grubsze

Zwiększony zostanie – w stosunku do obecnie funkcjonujących wymiarów – o 20 centymetrów obwód drzewa, którego wycinka nie będzie wymagała pozwolenia, a jedynie zgłoszenia. Co to oznacza? Na swojej działce będzie można wyciąć, po zgłoszeniu tego zamiaru do urzędu, drzewa, których obwód zmierzony na wysokości 5 cm wynosi:

  • 100 cm-dla topoli, wierzb, klonu jesionolistnego i klonu srebrzystego;
  • 85 cm-dla kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platana klonolistnego;
  • 70 cm-dla innych gatunków drzew. 

W jakich przypadkach nie będzie potrzebne zezwolenie? Sprawdziliśmy

  • Krzewy rosnące w skupiskach, o powierzchni do 25 m2;
  • drzewa i krzewy owocowe – z wyłączeniem rosnących na terenie zabytków i terenach zielonych;
  • krzewy na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin;
  • drzewa lub krzewy w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;
  • drzewa lub krzewy złamane lub przewrócone;
  • działka, z której usuwane są drzewo, lub krzewy, jest własnością osoby fizycznej. W tym przypadku zgłoś zamiar usunięcia drzewa albo krzewów, nie dotyczy działek przeznaczonych na cele działalności gospodarczej;
  • pień drzewa nie ma odpowiedniej grubości.
Więcej o: