Jak często zmieniać pościel? Częściej niż myślisz! Zadbaj o swoje zdrowie i pozbądź się roztoczy

Jeśli zmieniasz pościel raz w miesiącu, to popełniasz błąd i pozwalasz namnażać się szkodliwym roztoczom. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, co ile dni należy ją wymieniać. Wyjaśniamy, w ile stopniach należy ją prać w zależności od tego, z jakiego materiału została wykonana.

Na naszej pościeli gromadzi się martwy naskórek, pot, włosy oraz pozostałe zabrudzenia. Dlatego ważne jest jej regularnie zmienianie. Jeśli tego nie robimy staje się ona doskonałym miejscem dla roztoczy - pajączków żywiących się m.in. ludzkim naskórkiem, ale nie tylko. Zaczynają pojawiać się w niej także bakterie, które mogą być dla nas groźne i wywołać różne choroby. Szczególnie osoby z problemami skórnymi lub alergiami, muszą pamiętać o częstej zmianie pościeli. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Co ile dni powinniśmy zmieniać pościel? Co ma wpływ na częstotliwość jej wymiany? 

Na to, jak często powinniśmy wymieniać pościel, ma wpływ wiele czynników. Na pewno nie powinniśmy tego robić rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Najlepiej jest to robić raz na tydzień. Jeśli w naszym łóżku oprócz nas śpią zwierzęta, wtedy warto pomyśleć o częstszej wymianie pościeli. Kiedy chorujemy lub intensywnie pocimy się w nocy, należy zamieniać pościel nawet codziennie lub co kilka dni. A co z kołdrą? Kołdrę i poduszkę powinniśmy wymienić, jeśli pojawiły się na niej żółte plamy lub utraciła dawna sprężystość. Najlepiej robić to raz na dwa lata. 

Jak prać pościel, aby była czysta? Pamiętaj o tych zasadach

Większości roztoczy oraz bakterii pozbędziemy się, piorąc pościel w temperaturze 40 stopni. W takiej temperaturze możemy prać pościel wykonaną z flaneli lub satyny. Natomiast jeśli śpimy pod pościelą z bawełny, lnu lub kory możemy ją prać w temperaturze 60 stopni. Z kolei pościel wykonaną z jedwabiu należy prać w 30 stopniach. Podczas prania pościeli warto przestrzegać instrukcji znajdującej się na metce, aby nie doprowadzić do uszkodzenia materiału, z którego wykonaną jest nasza pościel. 

Więcej o: